El Clasico – 2-6 : Umilință pe Santiago Bernabeu ( + Rezumat)

3
2578

Lecție de fotbal la Madrid.O nouă echipă de vis a Barcelonei.

După 45 de minte, echipa lui Pep Guardiola conducea cu 3-1 pe Santiago Bernabeu la capătul unei reprize excelente, controlată autoritar, în fața unui Real Madrid incapabil de a ține pasul cu Messi și compania.Deși Higuain a deschis scorul în minutul 14, acest avantaj nu a durat decât patru minute, Henry, jucătorul renăscut în acest sezon, restabilind egalitatea.Două minute mai târziu, scorul devenea 2-1 pentru Barcelona, autorul golului, căpitanul Carles Puyol.Liderul din Primera a continuat să domine, iar Messi profitând de o eroare grava a lui Diarra a dus scorul la 3-1.

Se anunța o repriză secundă extrem de interesantă, Real Madrid fiind obligată să iasă la atac pentru a mai putea spera la titlu în acest sezon.

Ce s-a întâmplat în repriza secundă nu a fost decât o continuare a lecției de fotbal predată de Barcelona în prima repriză.Golul lui Sergio Ramos din minutul 56 a readus speranțele în tabăra madrilenilor, obișnuiți cu revenirile senzaționale din acest sezon, însa campionii en-titre nu întâlniseră echipa lui Guardiola, o echipă care pare a urma pașii ‘echipei de aur’, când pe banca catalanilor se afla Johann Cruyff.La fel ca în prima repriză, dupa golul marcat de ‘los blancos’, Henry puncteaza din nou, apoi Messi, respectiv Pique ducând scorul la 6-2, un scor umilitor pentru Real, meritat însă pentru Barcelona care a fost superioară la toate capitolele.Barca se încoronează pe terenul marii rivale, cu cinci etape înainte de final.Un sezon fabulos, în care catalanii pot reuși tripa – titlul în Primera, Cupa Spaniei și Liga Campionilor, iar la jocul încantator al Barcelonei mi-e greu să cred că acest lucru nu se va întâmpla.

CUM A ARĂTAT ‘EL CLASICO’ DIN TRIBUNELE STADIONULUI ‘SANTIAGO BERNABEU’, DOAR AICI PE BLOG DE FOTBAL ÎN SCURT TIMP!