În preliminarii pentru Campionatul Mondial din Mexic, 1986, naționala României a făcut parte din Grupa a 3-a alături de Anglia, Irlanda de Nord, Finlanda și Turcia. După o înfrângere cu 3-2 la Belfast, tricolorii jucau al doilea meci din grupă la Craiova cu Turcia.

Partida s-a jucat pe 3 aprilie pe Stadionul Central din Bănie sub privirile a aproximativ 30.000 de spectatori. Naționala noastră era construită pe scheletul Craiovei, astfel că 7 jucători ai Universității au fost pe teren în acest meci. Sportul Studențesc a avut 3 jucători în timp ce Corvinul, Dinamo și Steaua, câte unul fiecare.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. Gică Hagi a deschis scorul în minutul 21 iar Rodion Cămătaru l-a majorat în două rânduri. Mai întâi în minutul 28 iar mai apoi în minutul 42, stabilind și scorul final: România 3, Turcia 0. Echipa noastră din acest meci:

Preliminarii pentru Campionatul Mondial din 1986
Stadion: Central (Craiova) / Spectatori: 30.000 / Arbitru: Zvi Ben-Itzhak (Israel)