Djokovic și Azarenka rămân regi la Antipozi

0
1005

Novak Djokovic câștigă pentru a patra oară, a treia consecutiv, Open-ul Autraliei învingându-l în finală pe scoțianul Andy Murray , scor 6-7, 7-6, 6-3, 6-2, râzbunându-se astfel pe înfrângerea suferită în fața acestuia în finala Open-ului american.

Sârbul este primul jucător din era Open care câștigă de trei ori consecutiv turneul de la Melbourne și ajunge la cota șase Gran Slam-uri câștigate. Îi mai lipsește doar Roland Garros.

Murray s-a ținut bine până în cel de-al treilea set, atunci când a cedat primul său break. Din acel moment, Djokovic a făcut legea pe Rod Laver Arena, reeditând astfel victoriile din precedentele două sezoane.

Djokovic se menține lider și în clasamentul ATP ( 12 920 puncte ), cu un avantaj destul de mare față de Roger Federer ( 10 265 ) și Andy Murray ( 8480 ).

La feminin, Victoria Azarenka a repetat performanța de anul trecut, reușind să o invingă în finală e chinezoaica Na Li, scor 4-6, 6-4, 3-6, în urma unui meci care a durat două ore și 40 de minute și care a fost întrerupt de trei ori, două pentru accidentări ale sportivei asiatice și o dată din cauza unor focuri de artificii.  Sportiva din Belarus se menține pe poziția de lider in clasamentul WTA, urmată de Maria Sharapova și Serena Williams.

In finala turneului de dublu mixt, perechea australiană Jarmila Gajdosova – Matthew Ebden a învins perechea cehă Lucie Hradecka – Frantisek Cermak, scor 6-3, 7-5. Curios e faptul că învingătorii au particiat la turneu grație unei invitații primite din partea invingătorilor.