Dinamo 2-1 Beșiktaș, Cupa UEFA – 2 noiembrie 2006

1
3879

Pe 2 noiembrie 2006, Dinamo debuta în grupele Cupei UEFA în sezonul 2006/2007 împotriva echipei Beșiktaș Istanbul pe teren propriu. Din Grupa G, mai făceau parte Tottenham, Bayer Leverkusen, Beșiktaș și Club Brugge.

Mircea Rednic era la acea vreme antrenorul dinamovișTilor și a început această partidă în următoarea formulă: Vladimir Gaev, Cristian Pulhac, Cosmin Moți, Andrei Mărgăritescu, Cătălin Munteanu, Claudiu Niculescu (C), Denis Șerban, George Blay, Viorel Ganea, Adrian Cristea și Ștefan Radu. Pe banca de rezerve s-au aflat: Glen Moss, Iulian Tameș, Ionel Dănciulescu (min. 46 – Ganea), Ze Kalanga (min. 43 – Șerban), Adrian Ropotan (min. 60 – Munteanu), Lucian Goian și George Galamaz.

Adrian Cristea a deschis scorul în minutul 21. obo de la oaspeți a reușit egalarea după pauză, în minutul 58. Golul victoriei a fost marcat de Claudiu Niculescu din lovitură de la 11 metri.

Finalul de partidă a fost unul tensionat, doi dintre dinamoviști fiind eliminați. Moți și Mărgăritescu au primit al doilea cartonaș galben și au părăsit terenul înainte de ultimul fluier. Gorkhan Zan a fost eliminat și el în minutul 85.

REZUMAT VIDEO

În urma acestei partide, Dinamo ajungea la cea de-a 21-a partidă fără înfrângere în acel sezon.

Articolul precedentWidzew Lodz – Steaua 2-0 (Liga Campionilor, Grupa B – 30 octombrie 1996)
Articolul următorHapoel Tel Aviv 2-2 Rapid București, 2 noiembrie 2006 – Grupele Cupei UEFA