Sferturile Cupei Germaniei au confirmat faptul că Bayern este o echipă inconstantă în acest început de an. După o serie dezastruoasă în campionat, pentru bavarezi a urmat un 5-0 de poveste în Liga la Lisabona, pentru ca acum trupa lui Klinsmann să se vadă eliminată de Leverkusen, după un meci pierdut cu 4-2. Însă marea surpriză a acestei faze a oferit-o divizionara secundă Mainz, care marţi a ecos-o pe Schalke cu un gol marcat când toată lumea aştepta prelungirile.

Surprize şi în Cupa Franţei, competiţie care a ajuns la faza optimilor de finală. PSG a fost eliminată, după prelungiri de Rodez, scor 3-1, în timp ce campioana Lyon a ieşit din cursa pentru trofeu după ce a pierdut la Lille cu 3-2.