Meciul de cupa de marti seara de pe Allianz-Arena a fost considerat un „galop se sanatate“ pentru proaspata campioana care a utilizat din nou jucatorii de baza obisnuiti pentru meciurile „grele“. Ea s-a impus insa destul de anevoios si daca a facut-o in prima parte a jocului acesta a fost inainte de toate meritul lui Shaqiri (21 de ani, 1,69 m !) care a arat terenul in lung si-n lat, a castigat baloanele la mijlocul terenului apoi lansandu-si colegii in ofensiva.

In minutul 17 Shaqiri l-a deschis pe Robben, acesta a centrat in careu si Mandzukic si-a facut datoria de golgeter: 1-0. In minutul 35 din nou Shaqiri a pasat in adancime in fata lui Robben si acesta a lobat balonul usor peste portarul Benaglio, 2-0. Conturile pareau incheiate, dar Wolfsburg cu marca „GTI“ pe tricouri a reusit din cand in cand sa aprinda un adevarat turbo atacand curajos ci nu fara folos. Dupa mai mult cornere, in ultimul minut al reprizei Diego a sutat puternic si plasat de la marginea careului usor lateral si portarul Neuer a fost surprins primind un gol parabil, 2-1.

In minutul 50 Robben s-a revansat dand o pasa perfecta la marginea careului, iar Shaqiri s-a rasplatit singur pentru intreaga evolutie din aceasta seara sutand plasat si puternic la radacina barei si 3-1. In ultima jumatate de ora Wolfsburg a trecut la asezarea cu trei fundasi aducandu-l in teren pe Dost pentru a fortifica ofensiva dar fara un efect concret. In minutul 80 Shaqiri a mai impartit un cadou dupa o actiune personala punand pur si simplu balonul in fata lui Gomez la cativa pasi de poarta si 4-1. Gomez, in duel pentru titularizare cu Mandzukic si Pizarro, s-a mai remarcat inca in doua randuri marcand de fiecare data din pasele lui Schweinsteiger in minutele 83 si 87, deci 5-1 si 6-1. Sa retinem un hattrick perfect in numai 7 minute.

Bayern este prima echipa calificata pentru finala de sambata, 1 iunie de pe Stadionul Olimpic din Berlin, a doua semifinala avand loc miercuri: Stuttgart – Freiburg.

In fata a 71 000 spectatori arbitrul Knut Kircher a condus formatiile:

Bayern: Neuer – Lahm, van Buyten, Dante, Contento, Martinez, Schweinsteiger – Robben (74 Rafinha), Müller (63 Gustavo), Shaqiri – Mandzukic (77 Gomez).

Wolfsburg: Benaglio – Fagner (62 Dost), Naldo,  Madlung, Rodriguez – Medojevic, Polak (73 Träsch) – Hasebe, Diego,  Vieirinha – Olic (73 Helmes).