Echipa lui Nicolae Dică a debutat cu o victorie confortabilă joi seară pe Național Arena în fața echipei Viktoria Plzen. FCSB s-a impus cu 3-0 prin golurile marcate de Constantin Budescu de două ori în minutele 21 și 44 și Denis Alibec în minutul 73.

FCSB 3-0 Viktoria Plzen
Sursa foto: fotbal.idnes.cz

Aceasta a fost cea de-a 3-a întâlnire dintre cele formații din acest sezon european. FCSB și Plzen s-au mai întâlnit în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, vicecampionii României câștigând atunci cu 6-3 la general.

Ce au scris cele mai importante cotidiane de sport din Cehia după FCSB 3-0 Viktoria Plzen:

iDNES.cz

Jucătorii lui Plzen au atacat, au avut o șansă bună de a marca însă au primit două goluri până la pauză.

Sport.cz

Plzen se întoarce din România fără gol marcat cu FCSB, pierzând clar cu 3-0.

iSport.cz

Dominarea gazdelor a fost recompensată cu un penalty

Nova Sport

FC Steaua București, în prezent FCSB a primit vizita echipei Plzen. Plzen a avut un început bun de meci fiind aproape de a deschide scorul prin Milan Petrzela care a șutat în bara transversală.

O2 TV Sport

Coșmarul românesc! Fotbaliștii Viktoriei Plzen au pierdut meciul de debut din grupele Europa League, 3-0 cu FCSB. Cum a afectat meciul, eroarea gravă de arbitraj?