Cosmin Contra
Fără cel mai titrat antrenor român din ultimul deceniu, Mircea Lucescu, intrat în pauză în Ucraina, antrenorii români de afară încearcă să se afirme în ultimele meciuri rămase de disputat în acest an. Unii dintre ei, așa cum sunt Răzvan Lucescu, Cosmin Contra sau Ladislau Boloni reușesc să iasă în prim-plan cu rezultate pozitive, menite să le prelungească zilele cu salarii externe, în timp ce alții se cam fac de râs, și pierd pe bandă rulantă, iar aici cel mai răsunător nume este cel al lui Victor Pițurcă.

Iată ce au făcut antrenorii români de afară care n-au intrat încă în vacanță!

Răzvan Lucescu (Grecia) Ergotelis – XANTHI 0-2

Începutul ezitant de mandat la Xanthi, în care alterna victoriile grele de acasă cu înfrângerile la scor din deplasare, a fost depășit cu bine de Lucescu Jr. După ce în runda precedentă a umilit liderul PAOK, Xanthi s-a impus acum în deplasare și a urcat pe locul 5 în Grecia.

Cosmin Contra (Spania) GETAFE – Barcelona 0-0

Deși nu a bătut, pentru Cosmin Contra remiza albă cu Barcelona este mai mult decât un succes. Și în acest sens trebuie să ne gândim la faptul că ”Guriță” are o echipă săracă, una în care joacă și foști jucători de Liga 1. E adevărat, Barcelona e o umbră palidă în acest sezon, însă numele ei rămâne mare, iar diferența față de Getafe e una astronomică din toate punctele de vedere.

Victor Pițurcă (Arabia Saudită) AL ITTIHAD – Al Shabab 0-1

Imediat ce a pășit pe tărâm arab, Pițurcă a adus dezastrul la echipa sa. Al Ittihad, multă vreme lider în Arabia Saudită, a ajuns acum cârpa cârpelor. După ce a învins Al Hilal-ul lui Reghecampf în minutul 91, Al Shabab i-a dat o lecție și lui Pițurcă în această rundă, cu un gol marcat în minutul 95. Iată cum, din zeul zeilor, Pițurcă nu este decât un antrenor de care toată lumea vrea să scape. Să sperăm că Burleanu nu are gânduri sado-maso!

Laurențiu Reghecampf (Arabia Saudită) Al Nasr – AL HILAL 1-0

Prietenul la eșec se cunoaște! Deși nu se înțelege cu Piți, Laurențiu Reghecampf a ținut și el să piardă în această etapă și să se alăture, cu tot cu Al Hilal, zonei locurilor 4-5 din Arabia. El a fost învins în această rundă de liderul Al Nasr, care se distanțează astfel în frunte.

Eusebiu Tudor (Arabia Saudită) Al Raed – AL SHOALAH 1-0

Prăpăditul Arabiei cu Al Shoalah, Eusebiu Tudor a fost învins în această etapă de desculța desculților, Al Raed, echipa fără succes după 11 etape.

Ion Marin (EAU) Al Sharjah – AL DHAFRA 0-1

Victorie importantă pentru Ion Marin în Emiratele Arabe Unite. Românul a învins la Al Sharjah și iese momentan din zona roșie.

Ladislau Boloni (Qatar) AL KHOR -Al Arabi 1-0

Nea Loți a răzbunat demiterea lui Dan Petrescu de la Al Arabi și i-a învins fosta echipă a bursucului cu 1-0. După acest rezultat, Al Khor trece peste Arabi în clasament.

Florin Motroc (Iordania) AL RAMTHA – Al Wehdat 1-1

Unul dintre cei mai buni antrenori români din țările arabe a fost la câteva secunde de a urca pe primul loc. Al Ramtha a fost egalată în minutul 90 și amână detronarea actualului lider, chiar Al Wehdat.

Ioan Andone (Cipru) APOLLON – Ermis 3-2

După eșecul usturător cu AEL Larnaca, Ioan Andone a avut din nou mari probleme cu o echipă bună a Ciprului, locul 3 Ermis. După 1-2 în minutul 83, Papoulis a marcat o dublă în ultimele 7 minute și a apropiat Apollon-ul la 3 puncte de liderul APOEL, care a remizat, 4-4, acasă cu Larnaca.