Campioana en-titre a României a reușit să-și asigure prezența în primăvara europeană după ce a învins cu scorul de 3-1 pe Sporting Braga pe teren propriu în penultima etapă a fazei grupelor din Liga Campionilor. Cele trei  goluri ale feroviarilor au fost marcate de Rui Pedro în minutele 7, 15 și 33. Pentru portughezi a înscris Alan în minutul 17.

În celălalt meci al grupei, Galatasaray a învins pe Manchester United cu scorul de 1-0 și este foarte aprope de o calificare în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor. Misiunea CFR-ului de a continua în Liga Campionilor este destul de grea, dacă nu aproape imposibilă. În ultima etapă Galatasaray joacă în Portugalia cu Braga în timp ce clujenii vor juca pe Old Trafford. În acest moment, clasamenul arată în felul următor: