Cehoslovacia 5-2 România, 2 iunie 1993 (Preliminarii Campionatul Mondial din SUA 1994)

2
6339

Pe 2 iunie 1993, România juca meciul cu numărul 7 din cadrul campaniei de calificare pentru Campionatul Mondial din 1994. Înaintea acestui meci aveam 9 puncte din 14 posibile (se acordau 2 puncte la victorie). În precedentele partide, reușeam următoarele rezultate:

România 7-0 Insulele Feroe
România 5-1 Țara Galilor
Belgia 1-0 România
România 1-1 Cehoslovacia
Cipru 1-4 România
România 2-1 Cipru

Meciul cu Cehoslovacia, sau mai bine spus Reprezentanta Cehiei și Slovaciei cum s-a numit la momentul respectiv naționala cehoslovacilor, s-a jucat la Košice pe Stadionul Všešportový Areál cu aproximativ 15.000 de spectatori. Gazdele au deschis scorul în minutul 13 prin Petr Vrabec. Florin Răducioiu restabilea egalitatea în minutul 26. Radoslav Látal îi aducea din nou în avantaj pe cehoslovaci în minutul 38. La pauză s-a intrat cu avantajul de un gol al Cehoslovaciei, 2-1. După pauză, același Răducioiu mai aducea încă o dată egalarea pentru noi în minutul 56. Din păcate, acest gol avea să fie ultimul pentru noi în acest. Gazdele au mai punctat de 3 ori prin Peter Dubovský care a făcut meciul carierei (min. 59, 83 și 90).

Doar două meciuri a pierdut naționala României în această campanie. Acest meci și cel cu Belgia de la Bruxelles. Ne-am calificat de pe primul loc cu 15 puncte, la fel ca și Belgia dar cu un golaveraj superior, +17 față de +11 al belgienilor.

REZUMAT VIDEO

Articolul precedentAnglia 1-0 România, 2 iunie 1970 (Campionatul Mondial din Mexic 1970)
Articolul următorRomânia 2-0 Ungaria, 2 iunie 2001 (Preliminarii Campionatul Mondial din Coreea de Sud și Japonia 2002)