Dovada că naţionalele mici din întreaga lume sunt în continuă dezvoltare s-a văzut şi în cele şase meciuri din turul al treilea al calificărilor pentru Campionatul Mondial 2018, zona CONCACAF, ultimul de tip playoff înaintea celor două faze a grupelor. Cu toate că favoritele s-au calificat, ele nu au mai avut o misiune atât de uşoară precum în precedentele campanii. În doar două partide diferenţa a fost mai mare de două goluri, iar Jamaica, Guatemala şi Sfântul Vincent şi Grenadinele au tremurat până în ultimele secunde. (click pe scoruri pentru rezumate)

Jamaica – Nicaragua 2-3 tur (Mattocks 69′, Mariappa 78′ / Rosas 5′ penalty, Chavarria 8′, Galeano 48′)
Nicaragua – Jamaica 0-2 retur (Mattocks 13′, Dawkins 89′)

Una dintre cele mai mare surprize ale campaniei de calificare la Mondial era să se producă în această dublă manşă. Jamaica a fost la cinci minute distanţă de o eliminare totală. Proaspăt finalistă a Cupei de Aur CONCACAF (echivalenta Campionatului European în America Centrală şi de Nord) a fost făcută KO de Nicaragua în primele 50 de minute ale meciului tur. Jamaica nu mai primise trei goluri pe teren propriu din 1994, iar misiunea din retur se anunţa extrem de dificilă. Echipa antrenată de germanul Winfried Schafer a trebuit să aştepte până în minutul 89 al meciului de la Managua pentru a înscrie golul calificării şi a evita o eliminare şoc. Dacă ar fi rezistat, Nicaragua ar fi ajuns pentru prima oară în faza grupelor din preliminarii.

Sfântul Vincent şi Grenadinele – Aruba 2-0 tur (Slater 51′, Anderson 90′ penalty)
Aruba – Sfântul Vincent şi Grenadinele 2-1 retur (Danso 4′, 50′ / Slater 84′)

Aruba a fost o altă surpriză plăcută a acestei faze. Echipa care în mod normal era eliminată în prima fază a preliminariilor a ajuns până aici ca urmare a descalificării naţionalei statului Barbados, în precedentul tur, după ce au introdus un jucător fără drept joc. Aruba a profitat de “wild-card” şi şi-a jucat şansa până la final, fiind la şase minute distanţă de a împinge manşa către prelungiri. Sfântul Vincent şi Grenadinele se pare că şi-a obişnuit suporterii cu calificări la limită, după un 6-6 în turul doi cu Guyana. Ei revin pentru prima oară în faza grupelor de la campania pentru CM 2006.

Antigua şi Barbuda – Guatemala 1-0 tur (Weston 72′ penalty)
Guatemala – Antigua şi Barbuda 2-0 retur (Ruiz 61′, Lopez 75′)

Şi Guatemala s-a chinuit cu Antigua şi Barbuda, reuşind golurile calificării abia în ultima jumătate de oră.

Curacao – El Salvador 0-1 tur (Larin 12′)
El Salvador – Curacao 1-0 retur (Barrios 9′)

Patrick Kluivert a dus micuţa Curacao până în această fază, trecând de Montserrat şi Cuba şi fiind eliminaţi onorabil de mult mai puternica El Salvador, in faţa a 45.000 de spectatori. Gevaro Nepomuceno (Petrolul), Quenten Martinus (Botoşani) şi Rihairo Meulens (ex-Rapid) au luat parte la această campanie.

Autocarul nationalei din Curacao a fost punctul de atractie al acestei campanii.

Canada – Belize 3-0 tur (Ricketts 25′, 65′, Hutchinson 90′)
Belize – Canada 1-1 retur (McCaulay 26′ / Johnson 45+1′)

Canada a rezolvat confruntarea încă din tur, partidă în care Tosaint Ricketts, fostul jucător al Timişoarei, a marcat o dublă. Deon McCaulay, golgheterul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014 (11 goluri), a marcat şi de această dată pentru Belize, ajungând la cota de 15 goluri în calificări. Drumul lui se opreşte însă aici.

Grenada – Haiti 1-3 tur (Straker 33′ penalty / Maurice 27′, Jerome 38′, Nazon 56′)
Haiti – Grenada 3-0 retur (Guerrier 26′, Nazon 38′, Belfort 50′)

În mod neaşteptat, Haiti a fost echipa care a reuşit cea mai mare diferenţă (6-1 la general).

Componenţa grupelor în următoarea fază a calificărilor

Grupa A: Mexic, Honduras, El Salvador, Canada
Grupa B: Costa Rica, Panama, Haiti, Jamaica
Grupa C: SUA, Trinidad şi Tobago, Sfântul Vincent şi Grenadinele, Guatemala

Mai departe se vor califica primele două din fiecare grupă. Meciurile vor începe în luna noiembrie a acestui an.