450 de minute nu au fost suficiente pentru 10 echipe in incercarea de a depasi performanta colegilor de meserie de la Schalke si Hannover care, reamintim, au reusit vinei seara intr-o singura repriza sa marcheze 8 goluri ! In ansamblu, meciurile de sambata dupa-masa au fost modeste, la granita mediocritatii si se pare ca pentru unele grupari pauza de iarna nu a facut un serviciu deosebit.

Multipla campioana, Bayern a depasit la pas „lanterna rosie“, Fürth cu 2-0 (1-0), avand in Mandzukic un realizator sigur. Acesta a deschis scorul in minutul 26 si cu concursul portarului Hesl care a scapat mingea in poarta si a stabilit scorul final in min. 61 reluand in poarta balonul dupa un corner executat de Kroos. Altfel un meci pe alocuri anost si parca fara miza.

In partidele pe care le semnalam in avancronica drept deosebit de echilibrate si deschise oricarui rezultat nu am fost contrazisi competitoarele Hoffenheim – Mönchengladbach si Mainz – Freiburg terminand cu un scor alb dupa jocuri de lupta dar de slab nivel. Suturilor la poarta le-a lipsit precizia facand ca emotiile aparatorilor buturilor sa nu fie prea mari. Hoffenheim pe care am urmarit-o cu precadere pare in progres, dar distanta fata de locurile salvatoarte este inca foarte mare.

Meciul zilei, Leverkusen – Frankfurt 3-1 (2-0), pe care il consideram derbiul etapei a dezamagit datorita comportarii sub asteptari a oaspetilor. Acestia au comis greseli peste greseli in deosebi in zona mediana, pierzand balonul inutil si invitandu-si partenerii la contraatac, golurile doi si trei survenind din asemenea situatii. Singura „raza de lumina“ a fost revenirea din final cand unul dintre fruntasii clasamentului golgeterilor, Meier a reusit sa reduca din handicap. Au marcat: Bönisch (31),  Kiessling (33),  Schürrle (58),  Meier (78).

Wolfsburg este Diego si Diego este… Wolfsburg brazilianul   decizand victoria cu 2-0 (0-0) in fata lui Stuttgart. Primul gol l-a marcat personal in minutul 51 cu un sut plasat de la 22 de metri, dupa ce printr-un dribling prelungit a …risipit mai multi adversari, iar pe cel de-al doilea l-a pregatit executand perfect o lovitura libera, balonul reluat cu capul de Madlung (minutul 67) pecetluind soarta partidei.

Duminica au loc intalnirile: Nürnberg – Hamburg si Düsseldorf – Augsburg.

In foto: Mandzukic, cu doua goluri, desemnat „omul zilei“.