Bundesliga: Pentru Fürth se naruie ultimele sperante

0
972

Victoria campioanei Dortmund in jocul de vineri seara cu Nürnbert (3-0) nu a surprins fiind asteptata si meritata, dar ea s-a conturat in urma unui penalti cel putin discutabil, in ansamblu evolutia acesteia fiind sub nivelul aratat cu o saptamana in urma la Bremen. Dintre jocurile de sambata cele de la Augsburg si Hannover au retinut prioritar atentia.

In intalnirea Augsburg – Schalke 0-0 oaspetii au aliniat o formatie deosebit de ofensiva cu Draxler, Holtby, Farfan, Huntelaar si Marica, internationalul roman bucurandu-se de increderea noului antrenor Jens Keller cu care se cunoaste inca de pe vremea activitatii de la Stuttgart. Joc echilibrat in mare parte, gazdele cu ceva mai multe incercari la poarta adversa, oaspetii cu ceva mai mult …angajament, Fuchs, Marica si Holtby vazand in prima jumatate de ora cartonasul galben. Un egal norocos pentru echipa din Gelsenkirchen si un mic succes pentru gazde care dupa multe luni parasesc locurile retrogradante urcand pe un loc de baraj.

Derbiul landului Niedersachsen, Hannover – Wolfsburg 2-1 (2-0) a consemnat un debut, la gazde evoluand pe pozitia de fundas stanga internationalul belgian Pocognoli venit de la Liege. Aparitia lui nu a fost incununata de succes in minutul 35 fiind eliminat pentru un fault grosolan comis asupra lui Fagner. Aici s-a marcat primul gol al zilei, in minutul 3, un gol curios in orice caz. Mingea a urmat linia online casino laterala a terenului, Kjaer a mizat pe faptul ca balonul va iesi afara nu si Abdellaoue care a interceptat … obiectul muncii si dupa cativa pasi energici l-a trimis cu un sut liftat in poarta lui Benaglio. Inferioritatea numerica nu a grevat asupra randamentului gazdelor care au majorat avantajul prin Diouf (min.38). O schimbare surprinzatoare la pauza la oaspeti, Madlung für Kjaer, dar confirmata acesta marcand inca in primul minut de la reluare !

Start nefericit pentru oaspeti in jocul Mönchengladbach – Düsseldorf 2-1 (2-0) in minutul 6 balonul centrat de Wendt fiind deviat in proprie poarta de Juanan. Gazdele au ramas la carma jocului si pe fondul erorilor de aparare ale Fortunei, Herrmann (minutul 14) a majorat scorul reluand din careul mic centrarea lui de Jong. Cu aceasta insa partida nu a fost decisa, oaspetii dand semne de viata si cu aportul arbitrului Gagelmann acesta acordand destul de usor penalti la o minge sutata in bratul lui de Jong. Foarte discutabil. A transformat Schachin (min.50).

In meciul Fürth – Mainz 0-3 (0-0) gazdele au inceput cu mare elan dar s-a vazut curand ca oaspetii sunt echipa mai buna, ei luand partida sub control si avand mai multe reusitze ofensive. Dupa pauza acest lucru a fost concretizat o singura data internationalul ungur Szalai (min. 53) marcand din apropiere dupa ce sutul lui Ivanschitz fusese respins de portarul Hesl. Superoritatea amintita a fost definitivata de Malli (min.66) care dupa o faza prelungita de atac a inscris printr-o padure de picioare. In final, Szalai (min.83) a mai marcat odata consemnand o victorie la scor. Privind soarta echipei din Fürth nu-si mai fac iluzii nici cei mai infocati sustinatori.

Dorinta de revansa a echipa vizitatoare a facut jocul Frankfurt – Hoffenheim 2-1 (1-0) deosebit de echilibrat. Hoffenheim a prezentat doi jucatori noi, Polanski si Advincula, in timp ce gazdele au acuzat doua absente importante (Jung si Schwegler suferind de gripa). Gazdele si-au valorificat superioritatea in joc destul de tarziu Lanig (minutul 35) marcand din interiorul careului cu un lob peste portarul Wiese la pasa lui Inui. Dupa pauza, oaspetii au fructificat o perioada de joc mai buna egaland in minutul 65 prin Volland dupa centrarea excelenta a lui Beck. Gazdele ranite in orgoliul lor au replicat imediat si la un corner executat de Oczipka dupa ce Wiese a ratat interceptia, Aigner a impins balonul in poarta de la cativa pasi (minutul 67).

18.Greuth.Fürth    19  1  6 12 11:33  9

Duminica au loc meciurile: Hamburg – Bremen si Stuttgart – Bayern.

In foto: Balonul de iarna pentru Bundesliga

G.L. Neamtu

Articolul precedentEURO 2020: 13 orase gazda in 13 tari
Articolul următorAbordare umoristică: Arbitrii de la Cupa Africii stau rău cu matematica