Intalnirile de vineri si sambata au relevat elementul predominant la acestei perioade si-anume regruparea masiva in zona de mijloc a clasamentului unde tot mai multe echipe emit pretentii la participarea in competitiile europene, intre locul patru si zece existand doar o diferenta de 5 puncte. Oaspetii au avut „partea leului“ cu trei victorii si doua egalitati, doar campioana Dortmund reusind sa castige pe teren propriu.

Ineficacitate exasperanta. Frankfurt – Mönchengladbach 0-1 (0-1). Ramane de vazut daca echipa gazda se afla intr-o criza sau trece doar printr-o eclipsa de forma. Pentru ca meciul de vineri seara a fost cel de-al patrulea la rand in care ea nu a marcat si desi jocul ei a fost statornic in ce priveste conceptia, ineficacitatea insa trebuie sa de de gandit. Oaspetii foarte economici in joc au fructificat prin de Jong (22) ocazia creata in urma unui corner, aparatorii centrali au fost la aceasta faza …spectatorii cei mai bine postati, dupa care jocul s-a desfasurat aproape la o singura poarta, cea a oaspetilor, fara ca rezultatul sa poata fi schimbat.

Draxler „omul meciului“. Wolfsburg –  Schalke 1-4 (0-1). Echipa oaspete a fost indiscutabil mai buna, bine organizata, agresiva, cu multe faze de poarta reusite si cu un tanar jucator, Iulian Draxler (33,63) in excelenta forma el marcand ambele goluri ale echipei sale. Gazdele in nota obisnuita, nu foarte inspirati si cu inevitabilele erori in aparare, primul gol al lui Schalke fiind pe constiinta lui Kjaer. Wolfsburg a avut o rabufnire, a egalat temporar scorul ron Olic (50) dar impresia generala a ramas neschimbata, mai ales dupa ce Farfan (79) si Huntelaar (86) au majorat scorul la proportii poate exagerate dar meritate.

Cat valoreaza Lewandowski. Dortmund – Hannover  3-1 (2-1). Insistenta si inspirata din primele minute Borussia a dominat jocul, actiuni directe pe poarta cu concursul mai ales al celor doi „spiridusi“, Götze si Reus ducand la golurile lui Lewandowski (8, 21) care iertat fiind vineri de comisia de disciplina a aratat in cateva minute cat este el de important pentru echipa sa. Hannover a aratat ceva mai multa ambitie in finalul primei reprize reducand din handicap prin Abdellaoue (41) care a reluat din apropiere balonul revenit din transversala. Dar atata a fost pentr ca Schieber (72) a restabilit diferenta reala dintre cele doau echipe.

Un penalti cel putin controversat. Nürnberg – Augsburg 1-1 (1-0). A fost unul din jocurile care determina discutii interminabile pe marginea unui…penalti. Pe fondul unui joc in ansamblu echilibrat gazdele au marcat din penalti prin Simons (33) dupa o faza discutabila. Makiadi in aer a atins balonul cu mana sutat de un coechipier, dar miscarea celui sanctionat a fost total involuntara fara niciun gest de intentie. Chiar si fostl arbitru international, dr. Markus Merk spunea in pauza ca am vazut una dintre acele decizii care poate fi tot atat de corecta pe cat de gresita ! In final, Schmid (83) a restabilit egalitatea meritata dupa o eroare a portarului Schäfer.

Svabii bavarezi“ se agata de orice pot. Bremen – Augsburg 0-1 (0-0). Echipa din orasul de pe Weser se afla in criza, incapacitatea de a organiza jocul de manifesta de-acum in mod repetat, lipseste un jucator care sa initieze ceva, jocul ei nu are claritate. Augsburg a profitat de acest fapt si a evoluat curajos, deschis netradand care este echipa gazda si care cea oaspete. Dupa un lant de erori ale apararii imediate, Werner (29) a marcat de la marginea careului mic aducand echipei sale trei punte a caror valoare este inca greu de evaluat.

Oaspetii au aratat ca nu au cedat inca. Hamburg – Fürth 1-1 (1-1). Am vazut una dintre prestatiile de care gazdele cu siguranta nu-si vor aminti cu prea mare placere. Desi cu o evidenta superioritate teritoriala nesiguranta apararii a determinat mereu ingrijorare si o sporita atentie in defensiva ceea ce a viciat eforutile ofensive si chiar eficacitatea. Deschiderea scorului de catre oaspeti dupa numai un sfert de ora prin Djurdjic (15) a aratat si faptul ca oaspetii nu au depus invca armele decise sa-si apere sanele minime pana in ultima etapa. Egalarea gazdelor prin Beister (21) cu un sut frumos dinafara careului a aratat unele resurse, dar in general HSV este departe de pretentii.