Bundesliga: Frankfurt invinge greu „lanterna rosie“ Fürth

0
1239

Ultimele doua intalniri ale etapei a 27-a au avut loc duminica, partide importante pentru clasament mai ales in partea sa superioara. Nürnberg a ratat victoria la Wolfsburg, care in repriza a doua ar fi fost posibila. Frankfurt a evoluat impotriva „lanternei rosii“ la Fürth intr-o forma care nu justifica pretentiile la un loc european castigand pana la urma foarte greu.

Oaspetii pot fi nemultumiti de rezultat. Wolfsburg – Nürnberg 2-2 (2-0). Gazdele nu au fost neaparat echipa mai buna, dar desfasurarea jocului i-a avantajat chiar din start. Doar dupa doua minute Diego (2) a beneficiat de o lovitura libera de la 20 de metri, trimitand balonul impecabil in stanga portarului. Nürnberg a replicat, a dominat chiar dar din nou a fost sansa gazdelor. Intr-o faza care nu anunta nimic periculos, Olic (27) s-a decis sa suteze la poarta de la vreo 25 de metri liftand balonul abil in coltul lung si gol, o executie trebuie spus impecabila. La reluare, echipa oaspete s-a impus reusind in decurs de 6 minute sa egaleze prin Simons (61), cu un sut excelent de la 25 de metri si respectiv prin Nilsson (66) care a profitat de ezitarea lui Kjaer. Oaspetii s-au aflat mai aproape de victorie decat gazdele, jocul lor fiind mai structurat si convingator. O remiza, totusi, echitabila.

Arbitrul Thorsten Kinhöfer (Herne) a condus in fata a 25 000 de spectatori formatiile:

Wolfsburg: Benaglio – Rodriguez (76 Dost), Kjaer, Naldo, M.Schäfer – Hasebe, Polak (77 Madlung), Medojevic – Diego –  Olic, Helmes. Antrenor: Dieter Hecking.

Nürnberg: R.Schäfer – Balitsch, Nilsson, Klose, Pinola – Simons – Chandler, Kiyotake, Feulner, Frantz (46.Pekhart) – Esswein (89 Kanazaki). Antrenor: Michael Wiesinger.

Trei puncte si nimic mai mult. Fürth -Frankfurt 2-3 (1-1). Oaspetii au debutat cu neatentie si deja in minutul 2 au primit gol. La un coner executat de pe partea stanga Djurdjic s-a gasit la un pas de linia portii, scapat din vedere de Nikolov si Oczipka, fiind aproape „obligat“ sa trimita mingea cu capul in poarta. Egalarea s-a produs prin Inui (12) dupa o reusita actiune personala, japonezul sutand de la 18 metri la firul ierbii plasat in dreapta portarului. In continuare am vazut o repriza slaba, cu numeroase executii tehnice gresite si intreruperi cauzate mai ales de faulturi (17), cu siguranta una dintre cele mai slabe reprize ale acestei etape. Pauza a fost un sfetnic bun pentru oaspeti care au revenit la jocul lor combinativ reusind in doua randuri sa surprinfa apararea localnicilor prin Aigner (58) si Meier (68). Spre lauda lor gazdele au jucat pe atac (suturi: 15-11, cornere: 9-3) reusind spre final sa reduca din handicap prin Sararer (72). Victoria oaspetilor este in ansamblu meritata dar evolutia lor a dezamagit.

„Cavalerul fluierului“ Jochen Drees (Münster-Sarmsheim) a arbitrat in fata a 18 000 spectatori echipele:

Fürth: Hesl – Zimmermann, Sobiech, Mavraj, Baba – Pekovic (80 Klaus) – Fürstner,  Petsos,  Nehrig  (62 Schmidtgal – Sararer, Djurdjic. Antrenor: Frank Kramer.

Frankfurt: Nikolov – Jung, Zambrano, Anderson, Oczipka – Schwegler, (83 Lanig), Rode – Aigner (87 Russ) , Meier, Inui – Lakic (76 Celozzi). Antrenor: Armin Veh.