Debutul noului sezon al Bundesligii a avut loc vineri seara odată cu victoria campioanei din sezonul trecut, Bayern München, 3-1 în fața Borussiei Mönchengladbach. Borussia Dortmund s-a impus și ea, 4-0 la Augsburg, după un hat-trick al lui Aubameyang, în timp ce Hertha Berlin a realizat scorul etapei împotriva lui Eintracht Frankfurt.

bayern-gladbach_alaba

Pe Allianz Arena, Bayern a marcat rapid două goluri, prin Arjen Robben și Mario Mandzukic. Mai întâi, Robben a deschis scorul în minutul 12 din pasa lui Ribery, iar peste cinci minute Mandzukic a majorat avantajul bavarezilor după ce a reluat în poartă mingea respinsă de portarul Ter Stegen după lovitura de cap a lui Franck Ribery. Cu cinci minute înainte de pauză, Juan Arango a centrat pe jos de pe partea stângă, iar Dante și-a înscris un autogol care a reaprins speranțele celor de la Gladbach. În repriza a doua, când trecuse mai mult de o oră de joc, Bayern a primit penalty pentru un henț al lui Alvaro Dominguez, dar Ter Stegen a blocat șutul lui Thomas Mueller. Imediat după parada portarului oaspeților, Robben a trimis mingea în mâna aceluiași Dominguez, iar arbitrul a arătat din nou punctul cu var. De această dată, David Alaba a transformat fără probleme și a stabilit scorul final.

FC Augsburg v Borussia Dortmund - Bundesliga

La Augsburg, Pierre-Emerick Aubameyang a avut parte de un debut perfect în Bundesliga. Primul gol a venit în minutul 24, când gabonezul, venit din partea dreaptă, a reluat cu capul din plonjon centrarea lui Marcel Schmelzer. În minutul 66, Marco Reus i-a pasat lui Aubameyang și acesta a făcut 2-0 cu un șut plasat la colțul lung. Peste alte 13 minute, Lewandowski îi pasează perfect cu exteriorul aceluiași Aubameyang, iar acesta îl driblează pe portarul Amsif, și înscrie în poarta goală. Intrat în minutul 81 în locul gabonezului, Jonas Hofmann a scos un penalty pe care l-a transformat Robert Lewandowski.

La revenirea în prima ligă germană, Hertha Berlin a făcut scor cu Eintracht Frankfurt, echipă care a fost aproape să prindă un loc de Champions League în sezonul trecut. Berlinezii au câștigat cu un scor de tenis, 6-1, un meci în care Adrian Ramos și Sami Allagui au reușit câte o dublă.. O altă echipă venită din Zweite Bundesliga, Eintracht Braunschweig a fost învins de Werder Bremen, cu 1-0, după un gol marcat cu puțin noroc de Zlatko Junuzovic, într-o fază în care mingea a ajuns la acesta după o degajare a lui Prödl.

Programul primei etape din Bundesliga:

Vineri:

• Bayern – Borussia M’Gladbach 3-1 (Robben 12′, Mandzukic 16′, Alaba 69′-penalty / Dante 40′-autogol)

Sâmbătă:

• Bayer Leverkusen – Freiburg 3-1 (Kiessling 22′, Son 46′, Sam 52′ / Hanke 40′)
  • Hannover – VfL Wolfsburg 2-0 (Andreasen 17′, Huszti 84′)
  • Hoffenheim – FC Nürnberg 2-2 (Abraham 34′, Modeste 51′ / Franz 54′, Ginczek 57′)
  • FC Augsburg – Borussia Dortmund 0-4 (Aubameyang 24′, 66′, 79′, Lewandowski 86′-penalty)
  • Hertha Berlin – Eintracht Frankfurt 6-1 (Ramos 18′, 71′, Brooks 32′, Allagui 58′, 60′, Ronny 89′ / Maier 37′)
  • Eintracht Braunschweig – Werder Bremen 0-1 (Junuzovic 82′)