Achtung, fertig, los!

Campionatul cu cele mai ridicate cifre în privința golurilor, din primele 5 campionate europene s-a pus din nou pe treabă. Returul Bundesligii începe cu un Bayern dornic de revanșă, o Borussie care luptă pentru salatiera argientie, cu un nou antrenor pentru echipa aspirinelor din Leverkusen, jucătorii din Mönchengladbach visând cu ochii larg deschiși la confruntările din Champions League și cu fanii tuturor echipelor care așteptă să fie prezinți din nou pe stadion. La cum e fanul neamț, una din dorințele din noaptea dintre ani a fost cu privire la fotbal și echipa sa…

Dar să revenim, pentru că avem cu ce să ocupăm acest articol. Vineri, în deschiderea anului fotbalistic german, Bayern a făcut deplasarea la Sinsheim pentru un meci dificil, în teorie și nu numai. Dacă în urmă cu o săptămână, trupa din München avea să câștige, fără să dea gol!!, Telekom Cup, o competiție la care au participat Fortuna Dusseldorff, Hertha Berlin și Borussia Mönchengladbach, și la care se joacă doar câte 45 de minute în sistem de final four, acum bavarezii au dominat copios prima repriză. Fără Robben și Ribery în lot, accidentați, Kovac și-a motivat jucătorii, aceștia făcând una din cele mai bune reprize din mandatul croatului. Cu Goretzka preferat în locul lui James Rodriguez, acesta a deschis scorul după minge respinsă de către Baumann la capul polonezului Lewandowski. Tot portarul lui Hoffenheim a respins, anterior golul câteva mingi pe care scria gol. Dar la ultima fază a primei reprize, un contraatac după un corner al celor de la Hoffe, face ca același Goretzka să-și treacă primul “doppelpack” în tricoul lui Bayern. O acțiune ca la carte jucată de către Alaba, iar finalizarea din jurul punctului cu var. 2-0 la pauză și Bayern juca bine, sub privirile atente ale celor doi conducători, Uli Hoeneß și Rummenigge. La reluare, Nagelsmann, care avea ultimele cinci meciuri remize, își aduce aminte de ce a fost votat antrenorul sezonului acum două ediții de campionat și face două schimbări reușite. Nico Schulz reușește să-l învingă cu un șut, care altă dată nu-i punea niciodată probleme lui Neuer, iar finalul de meci o prinde pe Hoffenheim cu speranță că poate reuși cel puțin o remiză. O ocazie imensă ratată de către Kramaric, iar o fază creată de către James, assist Müller și gol Lewandowski, o făcea pe Bayern să se aproprie la doar 3 puncte de Borussia. De lăudat la acest meci, din partea gazdelor, portarul Baumann, fundașul Schulz și mijlocașul Bittencourt. Chiar dacă în acest sezon nu a prins foarte multe meciuri, Javi Martinez a făcut un meci foarte bun, fiind punctul de greutate în echipa bavareză în această etapă.

Sâmbată, așa cum ne-a obișnuit Bundesliga, 5 meciuri de la aceeași oră. La Leverkusen se juca, poate cel mai interesant dintre acestea. Cu o zi înainte de ajun, Heiko Herrlich a fost înlocuit cu Peter Bosz, fost finalist în Europa League cu Ajax, trofeu pierdut în fața lui Manchester United. Cum Rudi Völler voia un fotbal mai aproape de capacitățiile individuale ale jucătorilor, pentru că trebuie scris, Bayer e plină de jucători cu talent. Iar prima mișcare în acest sens a lui Bosz a fost ca neamțul Kai Havertz să fie coborât lângă mijlocașul de închidere, locul de unde s-a și făcut remarcat. Cu o linie Bellarabi-Brandt-Bailey în spatele lui Volland, fanii celor de la Bayer nici nu se gândeau că nu vor marca. Surpriză însă, Dieter Hecking a știut cum să oprească posesia gazdelor. Cu o linie de mijloc puternică fizic, și apelând la contraatacurile purtate de către Hazard, Stindl și francezul Plea, Gladbach a reușit să deschidă scorul la prima minge pe care a avut-o în careul advers. După pauză, doar norocul a făcut ca Leverkusen să nu marcheze, bara lui Bellarabi iar șansele lui Havertz și Volland au făcut ca Peter Bosz să amintească de ce a fost dat afară de la Borussia. La final, întrebat dacă acest joc i-a amintit de experiența Signal-Iduna Park, antrenorul olandez a răspuns că este conștiet șni că a învățat din acele greșeli. Vom vedea… De cealaltă parte, Dieter Hecking a mai adus o victorie pentru un vis al fanilor. Imnul Champions League se aproprie!

Într-un alt meci, Eintracht a făcut spectacol cu Freiburg. Rebic-Haller-Jovic dau senzația că la fiecare atac pot marca. Așa s-a întâmplat și în primul meci al anului. Încurajați de un stadion plin, prima repriza a fost de vis pentru trupa antrenată de Adi Hütter. Câte un gol pentru fiecare din tripleta care a impresionat Bundesliga și numai, iar calificarea în Europa League în sezonul viitor pare la îndemână. Chiar dacă nu au mai marcat după pauză, cei din Frankfurt s-au jucat cu ocaziile pe finalul meciului. Christian Streich și al său joc boem nu au început tocmai îmbucurător returul. Dar datorită punctelor obținute în prima parte a sezonului, echipa din sudul Germaniei nu are emoții. Deocamdată.

Un alt meci interesant a fost cel de pe Mercedes-Benz Arena din Stuttgart. Gazdele veneau motivate să spele rușinea turului de campionat și a poziției pe care se afla. Poziție ce oferă salvarea de la retrogradare prin baraj.Dar n-a fost să fie… Mainz a început tare, iar până în minutul 30 era deja 2-0 pentru oaspeți. Un autogol prin Ascacibar, argentinianul fiind mutat fundaș dreapta, un post pe care nu-și poate arată calitățiile, și un gol dat de atacantul Mateta. Nici după pauză, șvabii nu s-au trezit, iar scorul a devenit unul care ducea spre o înfrângere penibilă. Dar ultimele 10 minute au arătat un altfel de VfB. Gonzalez și fundașul Kempf au trezit dintr-o dată moralul echipei și glasul fanilor din tribune. Cu un minut înainte de finalul celor 90 de minute regulamentare, un presupus henț a fost cerut de către toată lumea din stadion. Arbitrul chemat la micul ecran al sistemul VAR și… nimic. Din păcate, în prelungirile partidei VfB nu a mai avut nicio ocazie notabilă iar echipă e în continuare în criză. Trist, o echipă cum e VfB Stuttgart e greu s-o vezi pe un loc atât de jalnic, dar mai ales a calității lotului. Nu cred că această echipă va pica, mai ales că în această iarnă s-au adus câțiva jucători interesanți, mai ales în atac, compartiment în care șvabii au suferit. Și să retrogradezi după ce ai fācut cel mai scump transfer din istoria clubului, Ozan Kabak venit pe 11 milioane de € de la Galatasaray, nu e tocmai frumos…

În celelalte două meciuri, Fortuna Düsseldorf continuă forma bună din sfârșitul turului și se impune la Augsburg cu 2-1, iar Werder țintește din nou locurile de Europa după atâția ani în care s-au menținut în josul clasamentului. Victorie 1-0 cu Hannover, iar mirosul competiției europene e aproape.

Seara la Leipzig, mare meci, mare. În oraș sosește Borussia cea galbenă și neagră. Dar… Fără căpitanul Reus, 3 fundași centrali, și cu Alcacer doar pe bancă, din cauza accidentărilor, iar respirația celor de la Bayern se simte din ce în ce mai tare. Pe lângă aceste lucruri, RB Leipzig avea cea mai bună defensivă din campionat, iar până la ora jocului nu cunoscuse înfrângerea acasă. În aceste circumstanțe, fanii galbeni -negri considerau un bonus tot ce puteau obține din acest meci. Iar bonusul a fost… Începutul de meci o prinde pe trupa lui Favre atacând, deschizând jocul pe flancuri, iar Götze pendulând în stânga și dreapta. În minutul 19, un corner de pe stânga face ca mingea să ajungă la Witsel, iar acesta o trimite direct sub bară, portarul Gulacsi neavând vreo replică. Dacă până în acel moment Leipzig nu a pus probleme, meciul s-a schimbat la 180°. Leipzig pune stăpânire pe joc, două ocazii având taurii roșii de a egala, dar de fiecare dată mingea a trecut peste poarta lui Bürki. După pauză, atacurile celor de la Leipzig s-au înăsprit, Werner, Poulsen sau Sabitzer neavând sanșa sau neștiind cum să înscrie. O gafă imensă a lui Bürki, Werner se împiedică în minge, iar Sabitzer l-a făcut erou pe același Bürki. Paco, intrat pe teren are o ocazie imensă, șutul acestui lovește transversala și nu trece linia porți. La ultima fază, Matheus Cunha dă un gol turcesc, mingea lui lovind doar plasa laterală a porți. Destul ca fanii galben-negri să vadă roșu în fața ochilor. Dar cum ar spune unii, “…bine că totul s-a terminat cu 3 puncte!”. O victorie muncită de către toată echipa, dar de admirat mijlocașul Weigl, care pentru a doua oară în acest sezon e folosit ca fundaș central, descurcându-se excelent. Ușor-ușor va schimba poziția… Borussia rămâne cu un avans de 6 puncte pe primul loc, în timp ce Eintracht s-a apropriat la o singură lungime de Leipzig. O luptă interesantă va fi pentru această poziție, ultima care duce în grupele primei competiții europene.

Duminică, ultimele două meciuri ale etapei au pus la lucru Hertha lui Pal Dardai împotriva ultimei clasate, Nurnberg. Cu un teren 3 sferturi masă de biliard, dar un sfert strat de zăpadă, gazdele probabil s-au gândit că vor avea șanse să câștige cu puțină tactică neortodoxă. Dar trupa din capitala Germaniei a făcut, probabil, cel mai bun meci din acest sezon. O prestație solidă, mai ales datorită “axului central”. Un mijloc foarte interesant, cel puțin pe hârtie, cu Grujic, jucător împrumutat de la Liverpool, Ondrej Duda și Arne Maier. Victorie la primul meci, iar Hertha este și ea acolo, la bătaie pentru locurile care duc în Europa League.

Iar la Gelsenkirchen, Schalke spera să facă uitat un tur de campionat în care mai mult a suferit, zvonurile anunțând o demitere a celui care a dus echipa de pe malul Ruhr-ului pe locul secund în ediția precedentă. Ceea ce ar fi o mare greșeală, Tedesco fiind probabil ce i-a lipsit atâția ani lui Schalke, dar împreună și cu directorul sportiv, Christian Heidel. Așadar meciul se învârtea în jurul celor doi, nu și în jurul echipei, unde infirmeria este plină, mai ales cu jucători de atac. Dar n-a fost așa, Caligiuri fiind omul de gol în succesul pe care minerii l-au obținut în față lupiilor din Wolfsburg. Să va notați acest nume, Weston McKennie. Pe lângă assistul de la ultimul gol, un joc complet la mijlocul terenului, iar marile echipe au nou nume la echipa din Gelsenkirchen la care să privească. Odată cu această înfrângere, lupta pentru ultima poziție care asigura prezența în Europa League s-a accentuat, numai puțîn de 6 formații despărțite de 4 puncte sunt în bătălie directă. O lupta interesantă in etapele care vor urmă!