Etapa a 29-a a lamurit mai departe unele inceritudini in clasament, restrangand in continuare cercul echipelor cu „pretentii europene“ si confirmand diferenta uriasa care exista intre echipele etalon ale ligii, Bayern si Dortmund fata de …restul lumii. Mari complicatii in zona retrogradarii situatia din tabela ca si programul viitoarelor intalniri facand orice pronostic hazardat.

Munca, entuziasm, daruire. Freiburg – Hannover 3-1 (2-1). Gazdele au supus echipa adversa la o puternica presiune inca din debututl partidei. Kruse si Schmied s-au dovedit de la inceput cei mai activi toate mingile fiind dirijate de ei. O dubla eroare a portarului Zieler si a fundasului Schulz (25) a dus la autogolul acestuia din urma. Golul reusit de Rausch (36) a egalat jocul pentru scurta durata, pentru ca excelentul Kruse (44) sa restabileasca diferenta cu un sut din intoarcere de la marginea careului. Golul lui Schmied (73) a consfintit o clara victorie care nu a fost pusa niciun moment in pericol de putin inspirata formatie oaspete. Freiburg este surpriza aceste editii, prezenta ei europeana ia contur, pacat ca unii jucatori (pana acum se stie de Rosenthal, Kruse, Caligiuri) o vor parasi luati sub contract de alte echipe.

Nimic de vazut pentru Mourinho. Fürth – Dortmund 1-6 (0-5). Surprinzator in tribunele arenei s-a aflat antrenorul lui Real Madrid, Jose Mourinho venit sa urmareasca BVB dar mult nu a avut de vazut, pentru ca gazdele care nu au castigat inca niciun meci pe teren propriu au dat o replica cat se poate de palida. Oaspetii desi cu o formatie cu patru noutati au zburdat pur si simplu marcand in prima jumatate de ora de cinci ori la capatul unor combinatii spectaculoase in care au lasat aparatorii gazda in pozitie de …jaloane. Marcatori: Götze (12, 45), Gündogan (15, 33), Blaszczykowski (29). Probabil ca Mourinho a retinut in minutul 72 ca si BVB poate primi gol, Prib reusind golul de onoare al gazdelor, replicat curand de Lewandowski (83) dar acest ultim gol Mourinho a nu l-a mai trait fiind in drum spre aeroportul din Frankfurt.

Disputa disperata la coada clasamentului. Düsseldorf – Bremen 2-2 (1-1). Cea mai slaba aparare din liga (55 goluri !) a confirmat aceasta realitate dupa numai 83 de secunde primind gol prin Reisinger (2). Cu greu, echipa oaspete s-a pus pe picioare reusind sa preia intiativa, sa domine chiar partenerul si sa egaleze la capatul unei actiuni frumoase initiata de de Bruyne si finalizata de Junuzovic (16). Jocul ca atare insa a lasat mult de dorit. Partea a doua a inceput ca si prima, Bremen cu o aparare total neinspirata primind gol dupa numai trei minute, autor acelasi Reisinger (48). Oaspetii au restabilit inca odata egalitatea, sutul-centrale al lui Arnautovic fiind deviat in proprie poarta de Latka (71).

Rotatie, rotatie dar sa stim si noi. Bayern – Nürnberg 4-0 (3-0). Jupp Heynckes a facut ceva obsinuit la Bayern si-anume a rotit aliniind o formatie care nu a mai jucat astfel niciodata si probabil ca nu va mai juca vreodata (Starke, Rafinha, Boateng, van Buyten, Contento, Timosciuk, Can, Ribery, Pizarro, Shaqiri, Gomez) prezenta a doua varfuri de atac surprinzand profund echipa oaspete. Bayern si-a vazut de treaba asa cu o stim, a stapanit terenul, a combinat si marcat: Boateng (5), Gomez (17), Rafinha (24) dupa care a stins motoarele gandind probabil la meciul de cupa de marti in compania lui Wolfsburg. Oaspetii nu au marcat nici din penalti, sutul lui Simons (47) fiind respins de Starke, lovitura de pedeapsa urmand unui presupus fault in careu comis de Rafinha. FCB a marcat din mers, Shaqiri (56) tintind exact coltul stang de la marginea careului.

Oaspetii declanseaza marea ofensiva. Wolfsburg – Hoffenheim 2-2 (1-1). Din nou un inceput nefericit pentru oaspeti, dupa nici un sfert de ora aflandu-se in dezavantaj, tanarul Arnold (13) in varsta de 18 ani, la prima lui evolutie in formatia de start, marcand cu un sut din intoarcere din marginea careului. Oaspetii au crezut in sansa lor si au egalat din penalti prin Salihovic (35) penaltiul fiind acordat in urma faultului comis de Rodriguez asupra lui Schipplock. In mod neasteptat Hoffenheim a devenit mai activa, precisa, periculoasa si Beck (63) a marcat cu un sut neasteptat de la 20 de metri, portarul Benaglio fiind probabil cu gandurile in alta parte. Gazdele au reusit insa sa egaleze Naldo (86) reluand cu capul balonul centrat la o lovitura de colt de Rodriguez.

Fluieraturi la pauza. Mainz – Hamburg 1-2 (0-0). Singurul joc in care in prima repriza nu s-a marcat a avut o desfasurare destul de anosta, combatantele fiind mai mult precoupate de defensiva decat de intentia de a marca. Ilustrativ ca la incheierea reprizei echipele au fost insotite pana la tunelul prin care au parasit terenul de vehemente fluieraturi. Dupa pauza oaspetii au lasat impresia ca …mustruluiala din cabina a fost mai consistenta jucand cu mai mult elan si insistenta. Si nu fara rezultat pentru ca Son (62) bine servit la marginea careului de van der Vaart a reusit sa deschida scorul. Mainz s-a precipitat, a jucat crispat si a comis tot mai multe greseli fructificate abil de oaspeti prin acelasi Son (81) si cu aceasta meciul a fost jucat chiar daca Parker (86) a mai reaprins pentru scurt timp sperantele suporterilor localnici reducand din handicap.