Week-end-ul care s-a încheiat nu este unul prea bun pentru fotbaliștii români care evoluează în campionate străine. Doar un singur gol poartă semnătura unui jucător român în week-end-ul trecut, Mihai Bălașa, jucătorul lui Crotone din Serie B. Mai jos găsiți evoluțiile fotbaliștilor români care se află în baza naostră de date. În cazul în care cunoașteți alți stranieri care nu apar în listă, vă rugăm lăsați un comentariu.

ANGLIA: Premier League

Costel PantilimonSunderland: integralist în înfrângerea cu 3-1 din deplasarea cu Arsenal. Echipa lui Panti este pe locul 19 cu 12 puncte după 15 etape.

Championship (Liga a 2-a)
Gabriel TamașCardiff: n-a făcut parte din lotul deplasat de antrenorul lui Cardiff la Bolton. Echipa sa a câștigat cu 3-2.
Sergiu BușSheffield Wednesday: n-a fost inclus în lot pentru meciul de pe teren propriu cu Derby County. S-a terminat 0-0 iar Sheffield ocupă locul 7, la egalitate de puncte cu echipa lui Tamaș, ambele cu câte 29 de puncte.

GERMANIA: Bundesliga
Alexandru MaximStuttgart: a jucat 10 minute în remiza depe teren propriu cu Werder Bremen, 1-1. Stuttgart este pe 17 cu 11 puncte.

2.Bundeliga
Laszlo Sepsi Nurnberg: integralist în victoria cu 2-1 de pe teren propriu cu Paderborn. Sepsi a primit un cartonaș galben în minutul 54. Echipa sa este pe locul 4 cu 27 de puncte după 17 runde.

Regionalliga Bayern (Liga a 4-a)
Giovanni GoiaTSV Rain/Lech: integralist în înfrângerea din deplasare cu Burghausen, scor 2-1. Echipa sa iernează pe loc de Play-Out, locul 16 din 18 echipe, cu 19 puncte. Returul începe pe 26.02.2016.

SPANIA: La Liga
Răzvan Raț Rayo Vallecano: nu a făcut parte din lot. Rayo a pierdut cu scorul de 2-1 partida cu Villareal din deplasare. Echipa lui Raț este pe locul 16 în clasament.

Segunda Division
Florin AndoneCordoba: 93 de minute în victoria din deplasare cu Girona. A primit un cartonaș balben în minutul 92. Cordoba este lider în Segunda având un punct mai mult decât fosta echipă la care activa Cosmin Contra, Real Alaves, 30, respectiv 29 de puncte.

Răzvan Ochiroșii Alcoron: n-a bifat niciun minut în remiza, 1-1, de pe teren propriu cu Lugo. Alcoron este pe locul 9.

ITALIA: Serie A
Ciprian TătărușanuFiorentina: integralist în victoria echipei sale de pe teren propriu cu Udinese, scor 3-0. Fiorentina este la un punct în spatele liderului din Serie A, Inter.

Ștefan RaduLazio: integralist și cartonaș galben în minutele de prelungiri ale primei reprize în înfrângerea cu Juventus, scor 2-0 de acasa. Lazio este pe 12.
Vlad ChiricheșNapoli: nu a fost utlizat niciun minut în înfrângerea cu Bologna din deplasare, scor 3-2. Napoli ocupă locul 3 în clasament.

Serie B
Ionuț Rada/George PușcașBari: echipa celor doi români joacă astăzi de la ora 16:00 în deplasare la Modena. Bari este pe locul 3.
Mihai Bălașa Crotone: integralist și gol pentru fostul jucător format la academia Gheorghe Hagi. Bălașa a marcat cel de-al doilea gol al echipei sale în victoria cu Cesena de pe teren propriu în minutul 75, scor 2-0.
Adrian StoianCrotone: a jucat 76 de minute în partida cu Cesena. Crotone este lider în Serie B cu 34 de puncte.
Constantin NicaAvellino: echipa sa joacă astăzi cu formația Pro Vercelli de la ora 16:00. Avellino este pe locul 17 din 22 de echipe.
Alexandru Ionuț MitrițăPescara: echipa sa joacă astăzi în deplasare cu Brescia. Pescara ocupă locul 6 în clasament.

Lega Pro – Grupa A (Liga a 3-a)
Vasile MogoșReggiana: integralist în remiza albă de pe teren propriu cu Pavia. Reggiana este pe locul 9 în clasamentul grupei A din liga a 3-a italiană.
Sebastian MladenSudtirol: n-a fost utilizat niciun minut în victoria cu Pro Patria, scor 2-1. Sudtirol este pe 6, și doar un punct o desparte de locul 3 – loc care duce în Play-Off pentru promovare.

Lega Pro – Grupa B (Liga a 3-a)
Vlad MarinRimini: neutilizat niciun minut în înfrângerea de pe teren propriu, scor 1-0 cu Santarcangelo. Rimini este pe locul 13, primul care asigură salvarea de la retrogradare.

Lega Pro – Grupa C (Liga a 3-a)
Andrei CristeaMartina Franca: integralist în victoria cu cei de la Castelli Romani, scor 3-0 de pe teren propriu. Echipa sa este pe loc de Play-Out, 16.
Daniel Oncescu Andria: integralist în remiza albă din deplasare cu liderul Catanzaro. Andria ocupă locul 7 în clasament.
Sergiu SuciuLecce: neutilizat în victoria de pe teren propriu cu 2-0 în fața Messinei. Lecce ocupă ultima treaptă a podiumului, la egalitate de puncte cu echipa de la locul 2, Foggia, 25 fiecare fiind despărțite de golaveraj.

BULGARIA: A PFG
Claudiu Keșeru / Cosmin Moți / Andrei PrepelițăLudogoreț: primii doi integraliști, al treilea neutilizat în remiza cu fosta echipă antrenată de Laurențiu Reghencampf, Litex Lovech, scor 1-1. Keșeru a primit în cartonaș galben în finalul întâlnirii. Ludogoreț este lider în Bulgaria, la egalitate de puncte cu Levski, 35 de puncte fiecare, despărțite de golaveraj.

CIPRU: First Division
Laurențiu BrănescuOmonia: neutilizat în înfrângerea din deplasare cu AEL Limassol, scor 2-1. Omonia peste pe locul 6, ultimul loc care asgiură accederea în Play-Off.
Sebastian CojocneanAchas: neutilizat în remiza, 2-2 cu Nea Salamis din deplasare. Achnas este pe 13, loc retrogradabil direct.
Alexandru Iacob Achas: neinclus în lot
Ducu NinuAEK Larnaca: a intrat pe teren în minutul 63 al întâlnirii cu Ermis de pe teren propriu, câștigată de echipa sa cu scorul de 2-0. Larnaca ocupă poziția secundă în clasament, fiind la egalitate de puncte cu liderul Anorthosis.

CROAȚIA: 1.NHL
Alexandru Mățel Dinamo Zagreb: neutilizat în derby-ul cu Hajduk Split încheiat cu victoria formației sale, scor 2-1. Dinamo Zagreb este lider în Croația, la egalitate de puncte cu Rijeka, 39. locul 3 este ocupat de Hajduk Split cu 35 de puncte.

ELVEȚIA: Challenge League (Liga a 2-a)
Cristi Ianu Schaffhausen: a intrat pe teren în mintul 29 al partidei de pe teren propriu cu Wohlen. A oferit pasa de gol prin care Tadic a deschis scorul. S-a terminat 1-1 iar Schaffhausen ocupă poziția a 7-a în clasamentul celei de-a doua ligă din Elveția.

GRECIA: Super League
Ovidiu HereaXanthi: integralist în înfrângerea echipei lui Răzvan Lucescu, scor 2-0 de pe teren propriu cu Platanias. Xanthi este pe locul 10 cu 15 puncte după 13 etape scurse din campionatul elen.
Costin Lazăr Iraklis: n-a fost în lot
Dorin GoianAsteras: rezervă neutilizată în înfrângerea de pe teren propriu cu echipa lui Costin Lazăr, 2-1. Asteras este pe 6 iar Iraklis pe 9.

OLANDA: Eredivisie
Mihai RomanNEC Nijmegen: n-a fost în lot pentru meciul cu Zwolle. Partida s-a terminat 2-2: Nijmegen ocupă ultimul loc care asigură prezența în play-off-ul pentru Europa League, locul 7.

RUSIA: Premier League
Gicu GrozavTerek: a jucat 83 de minute în remiza fără goluri cu Saransk din deplasare. Grozav a primit un cartonaș galben în minutul 71. Terek Groznîi este pe poziția a 7-a în prima ligă din Rusia.
Gigel BucurKuban: a intrat pe teren în minutul 81 al derby-ului local cu cei de la Krasnodar, pierdut însă de formația sa cu 3-2. Kuban este pe locul 15 – retrogradabil direct.

TURCIA: Super Lig
Bogdan StancuGenclerbirligi: a început ca titular partida cu Basaksehir din deplasare, pierdută cu scorul de 2-0. A fost schimbat în minutul 84. Gencler e pe 15 și se bate la retrogradare cu Sivasspor și Mesin.
Iasmin Latovlevici Genclerbirligi: rezervă neutilizată.
Gabriel TorjeOsmanlispor: titular, schimbat în minutul 65
Raul RusescuOsmanlispor: rezervă, a fost introdus pe teren în minutul 79. Osmanlispor a pierdut pe teren propriu, scor 1-0 cu Kasimpasa. Formația lui Torje și Rusescu este pe 12.

PTT1. LIG (Liga a 2-a)
Marius AlexeKarabukspor: rezervă neutilizată în victoria cu 1-0 de pe teren propriu cu Sanliurfaspor.
Gabriel IancuKarabukspor: n-a fost inclus în lot. Karabukspor este lider în Liga a 2-a din Turcia.

ARABIA SAUDITĂ: Premier League:
Lucian SânmărteanAl-Ittihad FC: titular și cartonaș roșu în finalul meciului de pe teren propriu cu Al Shabab. Fosta echipă antrenată de Boloni a câștigat cu 2-1 și urcă pe locul 3 în clasament.

SUA: MLS
Răzvan CocișChicago Fire: echipa sa a terminat pe ultimul loc în campionatul Conferinței de Est a campionatului american de fotbal. Portland Timbers a câștigat campionatul în SUA după ce a învins în finala pe cei de la Columbus Crew, scor 2-1.

CHINA: Super League
Marius Constantin Jiangsu Sainty: titular în ultima partidă a anului pentru chinezii antrenați de Dan Petrescu – finala cupei, câștigată de echipa celor doi români cu 1-0 după prelungiri. Este primul trofeul major din istoria formației Jiangsu Sainty. În campionat, Jiangsu a terminat pe locul 10 din 16 echipe.
Cristian TănaseTianjin Teda: echipa fostului stelist a temrinat campionatul pe locul 13 și s-a salvat de la retrogradare. În ultima partidă a echipei din Teda (31.10.2015), Tănase nu a fost utilizat niciun minut.
Eric Bicfalvi Liaoning: echipa celuilalt român din campionatul chinez a terminat campionatul pe locul 12. În ultima partidă, Bicfalvi a fost intergralist. Liaoning a pierdut cu 2-1 acel meci.

KAZAKHSTAN: Premier League
Ciprian DeacAktobe: a terminat campionatul pe locul 3 și va juca în Europa League în sezonul 2016/2017. Ultima partidă jucată de Aktobe a fost luna trecută când a pierdut cu FC Astana în deplasare, scor 1-0. Deac a început titular și a fost schimbat în minutul 79 al acelei partide.

BELARUS: Vysshaya Liga
Sergiu Neacșa Dinamo Minsk: fostul jucător al Viitorul a prins doar două meciuri pentru formația din capitala Belarusului. Dinamo Minsk s-a calificat în sferturile de finală din cupă iar în campionat a terminat pe poziția secundă cu 53 de puncte. BATE Borisov a câștigat campionatul cu 65 de puncte.