Barometrul stranierilor! Weekend plin de marcatori: Buș, Herea, Maxim, Bicfalvi, Ianu!

1
2134

Alex Maxim gol

Weekend de weekend, mijloc de mijloc de săptămână, sau când au loc meciurile, vom încerca să vă aducem informații referitoare la cei mai importanți stranieri români din Europa. Cât de buni sau de ”stranieri” de fotbal vor fi aceștia, rămâne de văzut. Cert este că noi vom încerca să le urmărim evoluțiile, golurile și tot ce ține de viața lor pe terenul de fotbal. Gata cu pălăvrăgeala! Să vedem ce potențiale viitoare scule care să bată Grecia în preliminariile Euro 2016 am avut în acest weekend!

Premier League!

Florin Gardoș, rezervă în SOUTHAMPTON – West Bromwich Albion 0-0

În partida pe care ”sfinții” au terminat-o la egalitate pe teren propriu, scor 0-0,  cu WBA, în etapa a 2-a din Premier League, stelistul a fost pentru prima oară înclus în lot. Din păcate, acesta nu a prins niciun minut, însă putem considera un prim pas înainte opentru fostul fundaș de bază al Stelei.

– Rezervă a fost, și mai mult ca sigur va fi tot sezonul, și Costel Pantilimon în SUNDERLAND – Manchester United 1-1. Vito Manonne este mult prea bun pentru a fi scos din primul 11, cel puțin în Premier League.

– Nici măcar rezervă nu a fost Vlad Chiricheș. Adus cu surle și trâmbițe pe White Hart Lane, Vladiator a ajuns un jucător de care Tottenham vrea să scape cu orice preț și îl dă non-stop accidentat. Nici nu s-a pus problema ca românul să se apropie măcar de lotul echipei pentru meciul cu QPR, scor 4-0.

Championship!

George Țucudean, 56 de minute în Huddersfield – CHARLTON 1-1

După golul și prestația deosebită reușite în meciul cu Derby County în runda precedentă din liga secundă engleză, fostul vârf de la Dinamo nu s-a remarcat cu nimic deosebit în deplasarea din runda a 4-a. Echipa sa a scos un punct în prelungiri și rămâne fără eșec în debutul de sezon.

Gabriel Tamaș, integralist și cel mai bun om al echipei adverse în WATFORD – Leeds 4-1

Din milă pentru cei de la Leeds, o echipă aflată într-o situație dezastruoasă în acest debut de sezon, Gabi Tamaș s-a hotărât să le marcheze un gol. Din păcate pentru oaspeți, golul românilor nu i-a ajutat să evite o nouă rușine.

Bundesliga

Alex Maxim, 78 de minute și GOL în Borussia M’gladbach – VfB STUTTGART 1-1

Titular la Stuttgart, Alex Maxim a deschis scorul pentru echipa sa în minutul 51, cu o execuție frumoasă dintr-un unghi închis. Pe final, gazdele au egalat, astfel că reușita românului a valorat doar un punct. Iată AICI golul românului!

Ligue 1

Dragoș Grigore, integralist în Bastia – TOULOUSE 1-0

Fostul ”câine”, un jucător de bază la Toulouse, nu a reușit să-și ajute echipa să scape fără gol primit și fără înfrângere din deplasarea de la Bastia. În ceea ce-l privește pe colegul său, Mihai Roman, acesta a rămas pe bancă tot meciul.

Bulgaria A PFG

Sergiu Buș, integralist și GOL în CSKA SOFIA – Marek 5-0

După ce și-a trecut în palmares o retrogradare cu Corona Brașov, Sergiu Buș este pe drumul de a-și trece în palmares un titlu de golgheter și, cine știe, poate de campion în Bulgaria cu CSKA Sofia. Vârful român de 21 de ani a marcat pentru a 4-a oară în acest sezon pentru trupa din capitala Bulgariei și conduce în clasamentul marcatorilor.

Cosmin Moți, menajat în Lokomotiv Sofia – LUDOGORETS 2-2

Fundașul român, om de bază la campioana Bulgariei, nu a fost inclus în lot pentru meciul din etapa a 6-a din prima ligă bulgară.

Elveția, Cupa – Primul tur!

Ovidiu Herea, un GOL în La Chaux-de-Fonds – SION 1-3

Fostul mijlocaș al Rapidului a închis tabela în deplasarea echipei sale din Cupa Elveției. După ce au deschis scorul, gazdele au căzut, iar Modou, Wutrich și Herea au rezolvat calificarea pentru echipa de prima ligă.

Cristian Ianu, un GOL în YF Juventus – LAUSANNE SPORT 1-3

Golgheterul ligii secunde din Elveția, cu 7 goluri în 6 etape, a reușit să marcheze pentru Lausanne și în Cupa Elveției. Atacantul român de 30 de ani a înscris pentru 1-2 în deplasarea cu YF Juventus.

Grecia, Super League

Dorin Goian, integralist în Giannina – ASTERAS TRIPOLI

Unul dintre fundașii de bază ai lui Victor Pițurcă, Dorin Goian, nu a putut împiedica eșecul echipei sale din prima etapă a campionatului grec.

Răzvan Raț nu a făcut parte din lotul echipei sale, PAOK, în remiza 1-1 de pe teren propriu cu Kalloni.

Major League Soccer!

Răzvan Cociș, integralist în Toronto – CHICAGO FIRE 2-2

Preferatul a generații și generații de antrenori de la echipa națională a fost integralist în duelul din MLS cu echipa lui Jermain Defoe.

Rusia, Premier League

Gigel Bucur, 60 de secunde în KUBAN – Lokomotiv Moscova 2-1

După ce în runda precedentă a adus 3 puncte pentru Kuban, marcând în minutul 91, iată că Gigel Bucur a fost ”recompensat” de antrenorul său cu 60 …de secunde de joc.

Ucraina, Cupa – Șaisprezecimi!

Eric Bicfalvi, GOLUL calificării în Naftovik – VOLYN LUTSK 0-1

Fostul mijlocaș de la Steaua a marcat, în minutul 3, unicul gol al partidei cu Naftovik din deplasare. Grație acestei reușite, Volyn s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Ucrainei.

Articolul precedentRomânia se menține pe locul 3 în clasamentul coeficienților UEFA
Articolul următorSimona Halep va deschide turneul de la US Open 2014!