Radu ȘtefanWeekend de weekend, mijloc de mijloc de săptămână, sau când au loc meciurile, vom încerca să vă aducem informații referitoare la cei mai importanți stranieri români din Europa și nu numai. Cât de buni sau de ”stranieri” de fotbal vor fi aceștia, rămâne de văzut. Cert este că noi vom încerca să le urmărim evoluțiile, golurile și tot ce ține de viața lor pe terenul de fotbal.

Anglia (Premier League)

F. Gardoș, RN/ V. Chiricheș, 14 min în Southampton – Tottenham 2-2

Pace și prietenie în derby-ul rezervelor românești din Premier League. Florin, pe bancă, l-a primit pe Vlad, tot pe bancă. Primul a rămas acolo tot meciul, în timp ce al doilea a prins 14 minute, timp în care nici n-a apucat să transpire. În urma acestui rezultat, Spurs se menține pe 6, la un punct de Saints.

Anglia (Championship)

Sergiu Bus

Sergiu Buș, 5 minute în SHEFFIELD W. – Leeds 1-2

Introdus doar 5 minute, fostul golgheter al Bulgariei nu a apucat să facă mare lucru pentru Sheffield Wednesday, care a fost învinsă pe teren propriu de Leeds.

Germania (Bundesliga)

Alex Maxim, 67 de minute în VfB STUTTGART – Freiburg 2-2

Sacrificat după ceva mai mult de o oră de joc, Alex Maxim a văzut de pe bancă cum VfB pierde puncte importante, puncte care o apropie de 2. Bundesliga.

Germania (Liga 3)

Sabrin Sburlea, 78 de minute în ROSTOCK – Dortmund II 3-2

Spania (La Liga)

florin andone w

Florin Andone, integralist în CORDOBA – Athletic Bilbao 0-1

Retrogradat deja în Segunda, Florin Andone încearcă să lase o impresie frumoasă în acest final de campionat, astfel încât sezonul viitor să-l prindă la ”mai bine”. Românul a ratat ocazii bune în acest meci și nu a putut să-și ajute echipa să evite un nou eșec, al 19-lea din acest sezon.

Spania (Segunda)

Dinu Moldovan, rezervă neutilizată în Barcelona B – PONFERRADINA 1-0

Italia (Serie A)

Constantin Nica, integralist în Genoa – CESENA 3-1

Cu Cesena retrogradată, fostul dinamovist prinde și el tot mai multe minute în tricoul Cesenei, însă fără niciun efect pozitiv în jocul echipei.

Radu Ștefan, integralist și PASĂ DE GOL în LAZIO – Chievo 1-1

Radu Ștefan

Lazio nu a profitat de eșecul Romei pe terenul Interului și a remizat acasă cu modesta Chievo. Vestea bună din acest meci este revenirea pe teren a lui Radu Ștefan. vgv

Italia (Serie B)

A. Stoican, integralist, S. Suciu, 45 de min. în Modena – CROTONE 3-0

Bulgaria (A PFG)

Emil Ducu Ninu, integralist în Marek – LEVSKI 1-3

Fără absolut nicio problemă în lupta pentru evitarea retrogradării, antrenorul celor de la Levski l-a trimis din primul minut pe Ducu Ninu.

Israel (Ligat ha’Al)

Liviu Antal, 80 de min / Ovidiu Hoban, integralist în Beitar – H. Beer Sheva 1-1

Polonia (Ekstraklasa)

Cristi Pulhac, Cornel Predescu, rezerve neutilizate în ZAWISZA – Cracovia 0-3

După un start de retur în care au mai prins ceva minute, ba chiar Predescu a și marcat, cei doi români de la lanterna roșie din Polonia au fost uitați pe banca de rezerve.

Eric Bicfalvi, integralist, Florentin Matei, 45 de min. în Vorskla – VOLYN 2-0

După un tur excelent, echipa românilor Bicfalvi și Matei a intrat într-o perioadă mai cenușie, iar dintr-o pretendentă la Europa a ajuns la mijlocul clasamentului. Fără să fie omul din iarnă, Bicfalvi continuă să conducă în clasamentul marcatorilor.

Alexandru Vlad, integralist în DNEPR – Mariupol 1-0

După calificarea în semifinalele Europa League, Dnepr a reușit să să apropie la doar 1 punct de Sahtior în Ucraina. La gazde, fostul ”pandur” Alex Vlad a prins pe teren toate minutele în meciul cu lanterna Mariupol.

Ungaria (OTP Bank Liga)

Dan Bucșa, integralist în GYOR – Puskas Academy 1-0

Turcia (SuperLig)

Gabi Torje, integralist în KONYASPOR – Akhisar 2-1

Cu Torje integralist și Marica departe de gazon din cauza unei noi accidentări, Konya și-a continuat forma excelentă din ultimele săptămâni și și-a trecut în cont alte 3 puncte.

Bogdan Stancu

Bogdan Stancu, 71 de minute în GENCLERBIRLIGI – Trabzonspor 1-1

Revenit după grava accidentarea de la începutul anului, Bogdan Stancu a jucat 71 de minute în meciul cu Trabzonspor.