Barometrul stranierilor! Cristi Ianu, hattrick în Elveția!

1
1474

Cristi Ianu

Weekend de weekend, mijloc de mijloc de săptămână, sau când au loc meciurile, vom încerca să vă aducem informații referitoare la cei mai importanți stranieri români din Europa. Cât de buni sau de ”stranieri” de fotbal vor fi aceștia, rămâne de văzut. Cert este că noi vom încerca să le urmărim evoluțiile, golurile și tot ce ține de viața lor pe terenul de fotbal.

Premier League

Florin Gardoș & Costel Pantilimon rezerve neutilizate în SOUTHAMPTON – Sunderland 8-0

Championship

George Țucudean, rezervă neutilizată în Bournemouth – CHARLTON 1-0

Bundesliga

Alex Maxim, 25 de minute în VFB STUTTGART – Leverkusen 3-3

Mijlocașul român a fost implicat sâmbătă în una dintre partidele weekend-ului în Europa. În minutul 41, oaspeții conduceau la Stuttgart cu 3-0. După pauză însă, gazdele au revenit spectaculos și au egalat. Alex Maxim a intrat pe teren la scorul de 1-3.

Italia – Serie B

Sergiu Suciu, 68 de minute în Trapani – CROTONE 3-1

Ștefan Popescu, rezervă neutilizată în TERNANA – Livorno 0-4

Adrian Stoian, rezervă neutilizată în BARI – Avellino 3-2

Grecia

Răzvan Raț, integralist și GOL în PAOK – Atromitos 2-1

Fundașul golgheter nu se oprește din marcat. Românul a ajuns la 3 goluri în campionatul grec și este al doilea marcator din Grecia.

Elveția, prima ligă

Ovidiu Herea, 4 minute în SION – Thun 0-0

Elveția, liga a doua

Cristi Ianu, integralist și HATTRICK în Wohlen – LAUSANNE 1-3

Românul de 31 de ani de la Lausanne a arătat azi că merită se ocupe locul 1 în clasamentul golgheterilor din liga secunda elvețiană. Ianu a reușit un hatrick chiar pe terenul liderului Wohlen și a ajuns la 12 reușite în 12 runde!

Rusia

Gigel Bucur, rezervă neutilizată în CSKA Moscova – KUBAN 6-0

Turcia

Gabi Torje, integralist în KONYASPOR – Basaksehir 0-0

Bogdan Stancu, integralist în  GENCLERBIRLIGI – Erciyesspor 0-0

Ucraina

Eric Bicfalvi, integralist și GOL / Florentin Matei, integralist în Sahtior – VOLYN LUTSK 6-2

Românii de la Volyn au primit o lecție de fotbal de la românul de pe banca Sahtiorului, Mircea Lucescu. Cei doi, Bicfalvi și Matei, au primit un set la 2. Din cele 2 goluri, unul a fost marcat de locul 2 din clasamentul marcatorilor din Ucraina, Eric Bicfalvi.

Bulgaria

Cosmin Moți, integralist și GOL în LUDOGORETS – Haskovo 3-1

În etapa a 12-a din prima ligă Bulgară, Cosmin Moți a contribuit la succesul echipei sale pe teren propriu, scor 3-1 cu lanterna roșie Haskovo. Românul a scos un penalty în minutul 45+1 și tot el l-a transformat.

Sergiu Buș, integralist în CSKA SOFIA – Litex 2-0

Deși nu a marcat, golgheterul Bulgariei a fost pe teren toate cele 90 de minute în succesul care o menține pe CSKA la 7 puncte avans față de locul secund.

Arabia Saudită

Mihai Pintilii, integralist în Al HILAL – Al Shabab 0-1

După multele succese din ultimele runde, iată că a venit și un duș rece pentru arabii lui Reghecampf. Cu Pintilii integralist, finalista Ligii Campionilor Asiei a pierdut pe final meciul cu Al Shabab, dar și șansa de a se apropia de lider.

Azerbaijan

Alexandru Benga, 60 de minute / Adrian Ropotan, integralist în Qarabag – QABALA 2-0

Ex-petrolistul Benga și ex-dinamovistul Ropotan nu au reușit să împiedice un eșec al formației antrenate de Dorinel Munteanu. Tot la oaspeți, Andrei Cristea a fost rezervă neutilizată.

Ucraina

Alex Tudose, integralist la gazde în HOVERLA – Dinamo Kiev 0-4

Articolul precedentNorvegianul Svindal ratează participarea la Cupa Mondială din cauza unei miuțe
Articolul următorDebut perfect la Singapore: Halep – Bouchard 6-2, 6-3! Urmează Serena Williams!