Barcelona câștigă cu Atletico. Mourinho dă ca și pierdut titlul ( + VIDEO )

0
1108

Se vedea venind. Jocul echipei nu convinge, iar relațiile din interior nu sunt tocmai cele ideale. Real Madrid a mai făcut un pas greșit în campionat și și-a spulberat toate speranțele, dacă ele mai existau, la câștigarea titlului. Sunt 13 puncte diferență față de primul loc, imposibil nu ar fi, însă pe primul loc este o Barcelona în stare de grație și cu un Messi care marchează doar câte două goluri pe meci.

A și recunoscut Tito Vilanova după victoria cu 4-1 obținută în fața celor de la Atletico Madrid ” Nu ne așteptam la o diferență așa de mare de puncte înainte de jumătatea campionatului” . Dincolo, pe Santiago Bernabeu, Jose Mourinho dă impresia că s-a resemnat, deși din partea portughezului te poți aștepta la orice ” Câștigarea campionatului e imposibilă acum. Nu ne mai rămâne decât să ne ridicăm și să câștigăm meci cu meci”. Echipa însă nu prea joacă, jucătorii dau senzația că nu aplică pe gazon ceea ce le indică Mourinho la antrenamente și impresia generală e că cele două părți, antrenor și fotbaliști, vor lăsa orgoliile deoparte în încercarea de a câștiga Liga Campionilor. După fiasco-ul din Cupă ( a pierdut 1-2 la Celta Vigo ) era de așteptat o replică ceva mai tăioasă, o răbufnire de orgoliu a Realului, însă Mourinho a surprins încă o dată, punându-l pe Ronaldo atacant central, lăscându-l pe banca de rezerve pe tânărul Morata, singurul atacant veritabil pe care îl avea disponibil în lot. În cele din urmă, s-a terminat 2-2, Espanyol egalând când mai erau de jucat patru-cinci minute din meci. Fatal pentru situația din clasament și pentru moralul echipei din capitala iberică.

Pe de altă parte, Atletico Madrid nu a făcut decât să confirme concluzia trasă după derby-ul pierdut în fața Realului: nu poate avea pretenții la titlu. Deocamdată. Echipa antrenată de Diego Simeone a început bine meciul, Falcao a avut două ocazii foarte bune de a înscrie, a reușit din a treia, însă după superbul gol cu care a egalat Adriano pentru Barcelona, Atletico s-a stins, iar ceea ce a urmat a fost doar un alt monolog al Barcelonei. Meciul s-a încheiat având pe fundal un cântec nou auzit pe Camp Nou: ”Mourinho mai rămâi, Mourinho mai rămâi!

Etapă gri pentru români

Torje a fost titular, însă antrenorul l-a schimbat în minutul 69. Granada nu a mai marcat în campionat de 486 de minute. 0-0 cu Real Sociedad.

Săpunaru, titular tot meciul, a fost folosit de data asta ca fundaș central din cauza accidentărilor din lotul Zaragozei. Românul a fost protagonistul unei faze controversate în care a fost lovit cu cotul de către David Navarro ( care nu e la prima ispravă de acest gen ), însă arbitrul ori nu a văzut, ori nu a vrut să dea 11 metri. 0-1 cu Levante.

Clasament

Articolul precedentMai tare decât Ibrahimovic? Golul anului s-a marcat în Napoli – Bologna!