Trupa condusă din teren de Ronaldinho a reușit să prindă ultimul loc în semifinalele Copei Libertadores după ce a remizat și aseară cu Tijuana , 1-1(2-2) în tur. Dacă în Mexic brazilienii au egalat pe finalul partidei, de data aceasta au reușit calificarea după ce portarul Victor a parat o lovitură de la unsprezece metri la ultima fază a meciului. Ronaldinho a centrat din lovitură liberă pentru golul marcat de Réver în minutul 40, după ce, în prealabil, mexicanii deschiseseră scorul în minutul 26 prin Reasco, același jucător care avea să rateze lovitura de pedeapsă în finalul partidei.

Astfel, Atletico Mineiro va întâlni în semifinale pe Newell’s Old Boys, în timp ce în cealaltă semifinală se vor întâlni paraguayenii de la Olimpia și columbienii de la Santa Fe.