Bukowina__1_of_2_1375474471086783900Aflat în evadarea formată la începutul zilei, Darwin Atapuma de la Columbia a câștigat etapa a șasea, de la Bukowina Tatrzanska, din Turul Poloniei învingându-l pe noul lider din clasamentul general, Christophe Riblon. Columbianul a rezistat cel mai bine dintre toți cei care s-au aflat astăzi în fruntea cursei și a profitat, atunci când se aflat doar cu împreună cu Riblon în ultimii kilometri, de faptul că francezul a fost cel care a dus trena.

Pe lângă cele zece secunde pe care le-a primit ca bonificație pentru victoria de etapă, Atapuma a mai obținut alte 30 în urma clasamentului atractivității, acolo unde a terminat pe primul loc, la egalitate cu polonezul Tomasz Marczynski. Pe locul trei s-a clasat conaționalul lui Marczynski, Bartosz Huzarski, care a beneficiat de o bonificație de zece secunde.

După ce a atacat dintr-un grup restrâns și i-a ajuns pe ultimii evadați rămași în față, Christophe Riblon a câștigat astăzi 26 de secunde față de ceilalți rivali din clasamentul general – 20 pe șosea, plus bonificația de șase secunde. Înainte ultimei etape (contratimp individual de 37 km între Wieliczka și Cracovia), cea care va avea loc mâine, rutierul de la AG2R are un avans de 19 și, respectiv, 20 de secunde față de primii săi urmăritori, Jon Izaguirre și Rafal Majka (care a căzut pe ultima coborâre de azi).