Bayern, la 5 puncte de titlu

Chiar dacă în această etapă nu și-a mai umilit adversarul, Bayern s-a apropiat și mai mult de titlu, avansul față de Dortmund crescând la 23 de puncte cu nouă etape rămase până la final. În plus, acum se poate spune că bavarezii au câștigat cu toate celalte echipe din Bundesliga pentru că ultimul adversar învins a fost Bayer Leverkusen cu care au înregistrat unul dintre cele două egaluri în turul campionatului. După 1-1 în prima parte a sezonului, formația lui Guardiola s-a impus de această dată cu 2-1 la capătul unui meci în care catalanul și-a permis să-i menajeze pe Lahm și Alaba și să-l trimită în primul 11 pe Contento.

Scorul a fost deschis cu puțin timp înainte de pauză de Mario Mandzukic a reluat cu capul centrarea venită de la Schweinsteiger, iar mingea a intrat în poartă după ce l-a atins și pe Wollscheid. În al șaptelea minut al reprizei secunde, Bastian Schweinsteger s-a remarcat din nou când a transformat perfect o lovitură liberă de la marginea careului. În prelungirile meciului, golgeterul ”aspirinelor”, Stefan Kiessling, a înscris golul de onoare din centrarea lui Hilbert.

Gladbach câștigă primul meci din retur chiar la Dortmund

Borussia Dortmund nu reușește în continuare să lege victoriile și arată și acum de ce nu a fost o pretendentă adevărată pentru Bayern la titlu. Pe Westfallenstadion, Borussia Moenchengladbach a câștigat primul meci din cea de-a doua parte a sezonului după ce, și cu ceva noroc, a profitat, pe contraatac, de spațiile din apărarea lui Klopp.

După ratările lui Hummels și Aubameyang, Raffael a marcat un gol extrem de norocos când, după centrarea lui Herrmann, preluarea sa a intrat în poartă, în minutul 31. Cu cinci minute înainte de pauză, mingea circulă rapid de la Herrmann la Arango și de la venezuelean la Max Kruse, iar fostul jucător al lui Freiburg și St Pauli mărește avantajul lui Gladbach după ce îi umilește pe Piszczek și Weidenfeller. Beneficiind și de eliminarea lui Nordtveit care a luat două galbene în două minute, BVB a revenit în meci, iar Milos Jojic a redus din diferență cu un șut deviat de Kramer în minutul 77. Peste puțin timp, tânărul Marvin Ducksch a înscris în poarta lui Ter Stegen, dar golul a fost anulat în urma unui fault al lui Lewandowski asupra viitorului portar al Barcelonei. În minutul 88, atacantul polonez ar fi putut egala, dar același Ter Stegen a avut o intervenție senzațională și a adus toate punctele pentru echipa sa.

Huntelaar aduce încă 3 puncte pentru S04

Schalke 04 e tot mai aproape să prindă un loc de Champions League. ”Minerii” au trecut peste Bayer Leverkusen, urcând pe locul trei și, mai mult, s-au apropiat la un singur punct de marea rivală, Borussia Dortmund. De altfel, echipa lui Jens Keller are parte de un retur foarte bun pentru că, în afară de eșecul dureros cu Bayern (1-4) și acel 1-6 cu Real Madrid din Europa (împotriva spaniolilor vor juca returul la mijlocul săptămânii), au mai avut o singură inexactitate, un 0-0 acasă cu Mainz.

În această etapă, ”albaștrii” s-au impus la Augsburg cu 2-1 deși au fost conduși. După degajarea lui Manninger și devierea lui Bobadilla, Tobias Werner a profitat de marea greșeală a lui Hoogland și a marcat primul gol al meciului în minutul cinci. Gazdele au ratat șansa de a avea un avantaj de două goluri pe rând, prin Bobadilla, Altintop, Ostrzolek și Hahn, iar egalarea a venit în minutul 33 din partea principalului om de gol din Gelsenkirchen, Klaas-Jan Huntelaar, care, după o recuperare a lui Neustaedter, a trimisă în plasă mingea respins în față de portar în urma șutului lui Kevin-Prince Boateng. Atacantul olandez a avut nevoie apoi de doar patru minute din repriza a doua pentru a marca golul victoriei, el reluând în poarta goală în mintutul 49 pasa lui Kolasinac.

Un nou show la Sinsheim

Meciul etapei i-a avut, ca de obicei, în prim plan pe cei de la Hoffeheim. Din păcate pentru jucătorii lui Gisdol aceștia au pierdut contra lui FSV Mainz 05 cu 4-2 deși au condus cu 2-0. Cu toate că s-au marcat în total șase goluri, în prima repriză mingea nu a intrat în poartă, iar principalul eveniment a fost provocat de Andreas Beck care, încercând să treacă în viteză pe lângă Choupo-Moting, s-a împiedicat de reclamele de pe marginea terenului și a căzut peste un cameraman pe care l-a făcut KO.

În primele minute de după pauză, Hoffe a ajuns să conducă cu 2-o după volley-urile lui Eugen Polanski și Ruben Firmino de la marginea careului, dar Mainz avea să întoarcă scorul scorul în mai puțin de zece minute. Revenirea a început în minutul 67 cu golul lui Maxim Choupo-Moting din centrarea lui Bell, apoi Suele a degajat în Benedikt Saller iar mingea a sărit în poartă, pentru în minutul 75, camerunezul Choupo-Moting să-i pună mingea pe cap lui Shinji Okazaki pentru 3-2. Tot japonezul a fost cel care a stabilit și scorul final, iar această victorie îi duce pe cei de la Mainz până pe locul cinci, la doar trei puncte în spatele lui Bayer Leverkusen.

Alte evenimente:

• VfL Wolfsburg are emoții în ceea ce privește clasarea pe un loc de calificare în Europa după doar un 1-1 la Braunschweig în fața unei echipe nou-promovate împotriva căreia a pierdut în tur.
  • Deși a avut mai multe șanse de gol, Hertha Berlin a pierdut acasă cu un categoric 0-3 în fața unei echipe Hannover 96 extrem de eficiente. În urma acestui rezultat, șansele de calificare în Europa League ale berlinezilor încep să scadă tot mai mult, Hertha ajungând pe locul nouă.
  • Cu Huub Stevens la primul meci ca antrenor al lui VfB Stuttgart, șvabii au fost aproape de victorie la Bremen, dar căpitanul Aaron Hunt a salvat un punct pentru Werder cu o execuție din lovitură liberă. Stuttgart a rămas astfel singura echipă fără meci câștigat în retur și a picat pe loc retrogradabil.

• Hamburger SV a învins pe FC Nuernberg cu 2-1 după un meci în care toate golurile au fost marcate în ultimele zece minute și a ieșit din nou din zona retrogradabilă a Bundesligii. Hakan Calhanoglu a recidivat și a înscris din nou unul dintre cele mai frumoase goluri ale etapei.
  • SC Freiburg a obținut o victorie extrem de mare atât ca scor, 4-1 la Frankfurt, cât și ca importanță pentru că a reușit să scape de pe locurile direct retrogradabile. Aceasta a fost prima victorie din ultimele șapte meciuri pentru SCF.