BVB câștigă la 2 „setul” cu Hamburg

BVBvsHSV

După cele două înfrângeri, dintre care una chiar umilitoare, 1-4 pe Signal Iduna Park, Borussia Dortmund s-a revanșat în fața lui Hamburg și nu oricum, ci câștigând cu 6-2. Astfel, fosta dublă campioană din Bundesliga are punctaj maxim după cinci etape.

Lansat de perfect de Schmelzer, Pierre-Emerick Aubameyang l-a învins pe Adler cu un șut din unghi în minutul 19, iar peste alte trei minute, după o deviere superbă a lui Lewandowski, Henrick Mkhtaryan a înscris pentru 2-0. Deși controla jocul în totalitate, Lam Zhi Gin a înscris un gol superb în minutul 26, reducând din diferență. La doar minute după pauză, Hamburg a egalat în mod surprinzător când căpitanul Westermann a reluat cu capul în poartă centrarea din lovitură liberă a lui Van der Vaart. La scurt timp după ce Rene Adler a făcut tot posibilul ca scorul să rămână 2-2, Aubameyang a realizat dubla din pasa lui Mkhitaryan, în minutul 65. Apoi, în doar două minute s-a ajuns la 5-2. Aubameyang a centrat, Reus a lăsat pentru Lewandowski, polonezul înscriind cu mult calm (min 73), și după o contră a gabonezului, mingea a ajuns la Marco Reus care a punctat cu un șut printre picioarele lui Diekmaier (min 74). Scorul final l-a stabilit același Lewandowski care a trimis în poartă centrarea lui Nuri Șahin.

Scorul categoric este destul de elocvent, Borussia dominând meciul așa cum face în majoritatea și s-a văzut că, atunci când atacul e eficient, nu au probleme. Îmbucurător pentru echipă este faptul că principalele achiziții ale verii confirmă în continuare (Aubameyang marcând din nou după hat-trick-ul din prima etapă), iar despre Robert Lewandowski se poate spune că a avut în sfârșit o evoluție convingătoare. Totuși, defensiva nu este încă suficient de sigură, HSV egalând și cu ”ajutorul” apărării galben-negre. După o pătrundere a lui Zoua în care camerunezul nu a fost oprit de închizătorii lui BVB, Subotic și Grosskreutz i-au permis lui Lam să șuteze și să înscrie primul gol, pentru ca după pauză, Westermann să înscrie dintr-o fază fixă. Edificator pentru Dortmund ar trebui să fie primul meci din Champions League, cel de miercuri, de pe San Paolo, împotriva lui Napoli, care are nouă puncte, cu tot atâtea goluri marcate, după primele trei etape din Seria A.

Bayern continuă în aceeași notă

FCBvsH96

De la venirea lui Pep Guardiola, Bayern a „rupt” tot în amicale, dar întârzie să încânte încă în oficiale. Cu toate că prin încercările sale tactice, catalanul își atrage multe critici, bavarezii rămân încă neînvinși în Bundesliga, după victoria cu 2-0 împotriva lui Hannover 96. După o primă repriză destul de ștearsă în care oaspeții s-au apropiat de câteva ori periculos de poarta lui Neuer, iar Ya Konan a avut și o bară, în repriza a doua au venit și golurile pentru Bayern. Mai întâi, în minutul 51, balonul a circulat pe axa Ribery-Robben-Kroos-Mandzukic, iar croatul a deschis scorul, iar apoi, Franck Ribery a înscris, trimițând în poartă mingea repsinsă de Zieler în urma șutului lui Robben.

Rămâne de văzut cum se va comporta și în Europa, pentru că mâine vor juca, pe Allianz Arena, cu CSKA Moscova, liderul neînvins din Rusia. Deocamdată, în campionat sunt la două puncte în spatele Borussiei Dortmund din cauza egalului de la Freiburg.

Boateng marchează din nou și aduce punctele pentru Schalke

M05vsS04

După un start slab cu doar un punct în trei meciuri, Schalke 04 reușește două victorii la rând, dar succesul de sâmbătă de la Mainz nu a fost nici pe departe la fel de convingător precum cel din etapa trecută cu Leverkusen. Gazdele au jucat destul de bine și nu merita să piardă, Chupo Moting și Pospech ratând ocazii destul de importante. Kevin Prince Boateng se dovedește însă un transfer foarte bun pentru S04, ghanezul aducând victoria pentru echipa sa. Fostul jucatător al Milanului a ajuns deja la al doilea gol din tot atâtea meciuri după ce a marcat cu un șut de la marginea careului după o pasă înapoi greșită a lui Okazaki.

Pe Schalke o așteaptă la mijlocul săptămânii meciul din Champions League cu Steaua, primul dintr-o grupa din care mai fac parte Chelsea și Basel. Clubul din Ruhr și-a obișnuit fanii cu prestații foarte bune în principala competiție europeană, indiferent de situația în care se aflau în Bundesliga. Același lucru ar trebui să se întâmple și acum, mai ales că, în afară de echipa lui Mourinho, adversarii, cel puțin pe hârtie, sunt sub formația antrenată de Jens Keller.

Leverkusen câștigă înainte de deplasarea de pe Old Trafford

B04vsWOB

Bayer Leverkusen și-a revenit în pauza internațională după eșecul de pe Veltins Arena și a câștigat cu 3-1 în fața lui VfL Wolfsburg într-un meci echilibrat în care diferența a fost făcută de golgeterul Stefan Kiessling. Scorul a fost deschis de Sidney Sam, în minutul 24, din pasa lui Rolfes, dar peste un sfert de oră Ivica Olic a egalat, înscriind din centrarea lui Rodriguez. Kiessling a fost de departe eroul reprize a doua. În minutul 65 a marcat cu capul după o lovitură liberă executată de Gonzalo Castro, iar în minutul 90, lansat de Emre Can și plecat de la limita off-side-ului, l-a învins pe Benaglio deși în fața sa se mai aflat și Medojevic. În minutul 80, celor de la Wolfsburg li s-a refuzat un penalty după un henț în careu al lui Boenisch, iar Luiz Gustavo a văzut un cartonaș galben pentru proteste, pentru ca peste alte șase minute să-l vadă și pe al doilea după un fault asupra aceluiași Kiessling.

Această victorie este foarte bună și pentru moralul ”aspirinelor” care se vor juca mâine seară pe Old Trafford contra lui Manchester United.

Alte evenimente:

Hertha BSC v VfB Stuttgart - Bundesliga

• După demiterea lui Bruno Labbadia, VfB Stuttgart a obținut a doua victorie din tot atâtea posibile, câștigând în primul meci al etapei, la Berlin, cu 1-0. Alexandru Maxim s-a remarcat din nou pasând decisiv la golul marcat de Ibisevic.
  • Werder Bremen a început sezonul cu șase puncte în primele două etape, dar lucrurile s-au înrăutățit odată cu înfrângerea la limită de la Dortmund. A urmat un 1-4 la Moenchengladbach, iar în acest week-end au încasat trei goluri de la Eintracht Frankfurt, chiar pe Weserstadion.
  • Eintracht Braunschweig a obținut primul punct după promovarea în Bundesliga abia în această etapă. Nordicii au remizat ”acasă” cu FC Nuernberg, golul egalizator fiind marcat de Elabdellaoui.