Clasările tenismenilor români din top 200 (simplu) şi top 100 (dublu) în circuitele WTA şi ATP, precum şi turneele câştigate şi finalele disputate de aceştia în sezonul 2015. Articolul este updatat în fiecare săptămână, în dimineaţa zilei de luni.

Clasament WTA

Simplu

2 – Simona Halep

25 (1) – Irina Begu (personal best)

45 (1) – Monica Niculescu

56 (1) – Alexandra Dulgheru

95 (2) – Andreea Mitu

113 (3) – Patricia Ţig

149 (3) – Ana Bogdan

Dublu

37 – Irina Begu

40 (1) – Monica Niculescu

55 (8) – Raluca Olaru

Clasament Road To Singapore

2 – Simona Halep

Clasament ATP

Simplu

156 (2) – Marius Copil

171 (1) – Adrian Ungur

186 (1) – Victor Hănescu

Dublu

4 – Horia Tecău

15 (2) – Florin Mergea

Clasament Race to London

2 – Horia Tecău/Jean Julien Rojer

8 – Florin Mergea/Rohan Bopanna

 

Turnee câştigate în 2015 (WTA, WTA 125K Series şi ITF)

Simplu

4 – 10 ianuarie: Simona Halep – Shenzhen, China; Categorie: WTA International

15 – 21 februarie: Simona Halep – Dubai, Emiratele Arabe Unite; Categorie: WTA Premier 5

23 februarie – 1 martie: Andreea Mitu – Campinas, Brazilia; Categorie: ITF 25.000$

23 februarie – 1 martie: Diana Buzean – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

2 – 8 martie: Cristina Dinu – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

9 – 22 martie: Simona Halep – Indian Wells, SUA; Categorie: WTA Premier Mandatory

30 martie – 5 aprilie: Mihaela Buzărnescu – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

6 – 12 aprilie: Irina Bara – Santa Margherita di Pula, Italia; Categorie: ITF 10.000$

6 – 12 aprilie: Mihaela Buzărnescu – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

13 – 19 aprilie: Raluca Şerban – Heraklion, Grecia; Categorie: ITF 10.000$

20 – 26 aprilie: Raluca Şerban – Heraklion, Grecia; Categorie: ITF 10.000$

27 aprilie –  3 mai: Nicoleta Dascălu – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

25 – 31 mai: Irina Bara – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

1 – 7 iunie: Monica Niculescu – Marsilia, Franţa; Categorie: ITF 100.000$

1 – 7 iunie: Diana Buzean – Galaţi, România; Categorie: ITF 10.000$

8 – 14 iunie: Alexandra Cadanţu – Galaţi, România; Categorie: ITF 25.000$

6 – 12 iulie: Alexandra Dulgheru – Contrexeville, Franţa; Categorie: ITF 100.000$

20 – 26 iulie: Ioana Roşca – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

10 – 16 august: Mihaela Buzărnescu – Westende, Belgia; Categorie: ITF 25.000$

17 – 23 august: Diana Buzean – Bucureşti, România; Categorie: ITF 10.000$

24 – 30 august: Ana Bogdan – Mamaia, România; Categorie: ITF 25.000$

7 – 13 septembrie: Ana Bogdan – Sofia, Bulgaria; Categorie: ITF 25.000$

14 – 20 septembrie: Jaqueline Cristian – Sharm El Sheikh, Egipt; Categorie: ITF 10.000$

21 – 27 septembrie: Irina Begu – Seul, Coreea de Sud; Categorie: WTA International

Dublu

9 – 15 februarie: Andreea Mitu/Danka Kovinic (Muntenegru) – Sao Paulo, Brazilia; Categorie: ITF 25.000$

16 – 22 februarie: Irina Bara/Agnes Bukta (Ungaria) – Palma Nova, Spania; Categorie: ITF 10.000$

23 februarie – 1 martie: Irina Bara/Agnes Bukta (Ungaria) – Palma Nova, Spania; Categorie: ITF 10.000$

16 – 22 martie: Oana Simion/Agnes Bukta (Ungaria) – Gonesse, Franţa; Categorie: ITF 10.000$

16 – 22 martie: Cristina Ene/Ioana Roşca – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

6 – 12 aprilie: Diana Buzean/Reka Luca Jani (Ungaria) – Chiasso, Elveţia; Categorie: ITF 25.000$

6 – 12 aprilie: Irina Bara/Oana Simion – Santa Margherita di Pula, Italia; Categorie: ITF 10.000$

6 – 12 aprilie: Mihaela Buzărnescu/Olga Kyrpot (Ucraina) – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

20 – 26 aprilie: Irina Bara/Mihaela Buzărnescu – Santa Margherita di Pula, Italia; Categorie: ITF 25.000$

27 aprilie –  3 mai: Nicoleta Dascălu/Andreea Ghiţescu – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

11 – 17 mai: Elena Cadar/Anastasia Kharchenko (Ucraina) – Sharm el-Sheikh, Egipt; Categorie: ITF 10.000$

18 – 24 mai: Ana Bianca Mihăilă/Anna Bondar (Ungaria) – Sibiu, România; Categorie: ITF 10.000$

18 – 24 mai: Elena Cadar/Britt Geukens (Belgia) – Sharm el-Sheikh, Egipt; Categorie: ITF 10.000$

1 – 7 iunie: Oana Simion/Gabriela Talabă – Galaţi, România; Categorie: ITF 10.000$

8 – 14 iunie: Cristina Dinu/Lina Gjorcheska (Macedonia) – Galaţi, România; Categorie: ITF 25.000$

15 – 21 iunie: Raluca Olaru/Xu Yifan (China) – Ilkley, Marea Britanie; Categorie: ITF 50.000$

6 – 12 iulie: Ioana Roşca/Oana Simion – Iaşi, România; Categorie: ITF 10.000$

20 – 26 iulie: Raluca Ciufrilă/Ioana Roşca – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

27 iulie – 2 august: Raluca Ciufrilă/Ioana Roşca – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

3 – 9 august: Diana Buzean/Cristina Dinu – Bad Saulgau, Germania; Categorie: ITF 25.000$

10 – 16 august: Jaqueline Cristian/Elena Ruse – Arad, România; Categorie: ITF 10.000$

17 – 23 august: Diana Buzean/Cristina Dinu – Bucureşti, România; Categorie: ITF 10.000$

21 – 27 septembrie: Irina Bara/Isabella Shinikova (Bulgaria) – Varna, Bulgaria; Categorie: ITF 10.000$

28 septembrie – 4 octombrie: Nicoleta Dascalu/Andreea Ghitescu – Antalya, Turcia;  Categorie: ITF 10.000$

 

Finale jucate în 2015 (WTA, WTA 125K Series şi ITF)

Simplu

2 – 8 februarie: Ana Bogdan – Glasgow, Marea Britanie; Categorie: ITF 25.000$

9 – 15 februarie: Andreea Mitu – Sao Paulo, Brazilia; Categorie: ITF 25.000$

16 – 22 februarie: Diana Buzean – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

23 februarie – 1 martie: Patricia Ţig – Sankt Petersburg, Rusia; Categorie: ITF 50.000$

2 – 8 martie: Alexandra Dulgheru – Kuala Lumpur, Malaezia; Categorie: WTA International

23 – 29 martie: Ioana Roşca – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

6 – 12 aprilie: Alexandra Cadanţu – Chiasso, Elveţia; Categorie: ITF 25.000$

18 – 24 mai: Mădălina Gojnea – Sibiu, România; Categorie: ITF 10.000$

25 – 31 mai: Georgia Crăciun – Galaţi, România; Categorie: ITF 10.000$

1 – 7 iunie: Irina Bara – Galaţi, România; Categorie: ITF 10.000$

8 – 14 iunie: Monica Niculescu – Nottingham, Anglia; Categorie: WTA International

8 – 14 iunie: Cristina Dinu – Galaţi, România; Categorie: ITF 25.000$

6 – 12 iulie: Simona Ionescu – Iaşi, România; Categorie: ITF 10.000$

20 – 26 iulie: Nicoleta Dascălu – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

27 iulie – 2 august: Patricia Țig – Baku, Azerbaijan; Categorie: WTA International

3 – 9 august: Cristina Dinu – Bad Saulgau, Germania; Categorie: ITF 25.000$

3 – 9 august: Irina Fetecău – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

10 – 16 august: Simona Halep – Toronto, Canada; Categorie: WTA Premier 5

10 – 16 august: Ana Bogdan – Hechingen, Germania; Categorie: ITF 25.000$

17 –23 august: Simona Halep – Cincinnati, SUA; Categorie: WTA Premier 5

17 – 23 august: Cristina Ene – Bucureşti, România; Categorie: ITF 10.000$

24 – 30 august: Cristina Dinu – Mamaia, România; Categorie: ITF 25.000$

21 – 27 septembrie: Alexandra Cadanţu – Bucha, Ucraina; Categorie: ITF 25.000$

21 – 27 septembrie: Irina Bara – Varna, Bulgaria; Categorie: ITF 10.000$

28 septembrie – 4 octombrie: Daiana Negreanu – Antalya, Turcia;  Categorie: ITF 10.000$

28 septembrie – 4 octombrie: Nicoleta Dascalu – Antalya, Turcia;  Categorie: ITF 10.000$

Dublu

11 – 17 ianuarie: Monica Niculescu/Vitalia Diatchenko (Rusia) – Hobart, Australia; Categorie: WTA International

9 – 15 februarie: Irina Bara/Agnes Bukta (Ungaria) – Palma Nova, Spania; Categorie: ITF 10.000$

9 – 15 februarie: Nicoleta Dascălu/Julia Stamatova (Bulgaria) – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

16 – 22 februarie: Irina Begu/Maria Irigoyen (Argentina) – Rio de Janeiro, Brazilia; Categorie: WTA International

16 – 22 februarie: Ana Mihailă/Gabriela Pantuckova (Cehia) – Palma Nova, Spania; Categorie: ITF 10.000$

16 – 22 martie: Diana Buzean/Raluca Ciufrilă – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

30 martie –  6 aprilie: Mihaela Buzărnescu/Olga Kyrpot (Ucraina) – El Kantaoui, Tunisia; Categorie: ITF 10.000$

30 martie –  6 aprilie: Irina Bara/Lilla Barzo (Ungaria) – Santa Margherita di Pula, Italia; Categorie: ITF 10.000$

27 aprilie –  3 mai: Diana Buzean/Alice Matteucci (Italia) – Santa Margherita di Pula, Italia; Categorie: ITF 25.000$

27 aprilie –  3 mai: Daiana Negreanu/Yoshimi Kawasaki (Japonia) – Heraklion, Grecia; Categorie: ITF 10.000$

4 – 10 mai: Daiana Negreanu/Yoshimi Kawasaki (Japonia) – Mytilene, Grecia; Categorie: ITF 10.000$

4 – 10 mai: Nicoleta Dascălu/Camilla Rosatello (Italia) – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

18 – 24 mai: Raluca Olaru/Lara Arruabarrena (Spania) – Nurnberg, Germania; Categorie: WTA International

18 – 24 mai: Mihaela Ghioca/Iuliana Oante – Sibiu, România; Categorie: ITF 10.000$

25 – 31 mai: Elena Cadar/Eleni Kordolaimi (Grecia) – Sharm el-Sheikh, Egipt; Categorie: ITF 10.000$

25 – 31 mai: Irina Bara/Tea Faber (Croaţia) – Antalya, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

1 – 7 iunie: Camelia Hristea/Daniela Ciobanu (Rep. Moldova) – Galaţi, România; Categorie: ITF 10.000$

8 – 14 iunie: Irina Bara/Diana Buzean – Galaţi, România; Categorie: ITF 25.000$

22 – 28 iunie: Cristina Adamescu/Cemre Anil (Turcia) – Balikeskir, Turcia; Categorie: ITF 10.000$

13 – 19 iulie: Andreea Mitu/Patricia Ţig – Bucureşti, România; Categorie: WTA International 250.000$

20 – 26 iulie: Cristina Ene/Dea Herdzelas (Bosnia) – Tampere, Finlanda; Categorie: ITF 10.000$

27 iulie – 2 august: Ana Mihailă/Giulia Pairone (Italia) – Târgu Jiu, România; Categorie: ITF 10.000$

10 – 16 august: Andreaa Ghiţescu/Katarina Stresnakova (Slovacia) – Arad, România; Categorie: ITF 10.000$

17 – 23 august: Raluca Olaru/Anna Tatishvili – Vancouver, Canada; Categorie: ITF 100.000$

17 – 23 august: Elena Ruse/Oana Simion – Bucureşti, România; Categorie: ITF 10.000$

14 – 20 septembrie: Jaqueline Cristian/Freya Christie (Marea Britanie) – Sharm El Sheikh, Egipt; Categorie: ITF 10.000$

28 septembrie – 4 octombrie: Irina Begu/Monica Niculescu – Wuhan, China;  Categorie: WTA Premier 5

 

Turnee câştigate în 2015 (ATP, ATP Challenger şi ITF)

Simplu

31 august – 6 septembrie: Victor Crivoi – Braşov, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

21 – 27 septembrie: Adrian Ungur – Sibiu, România; Categorie: ATP Challenger 42.500€

Dublu

12 – 17 ianuarie: Adrian Ungur/Laurynas Grigelis (Lituania) – Casablanca, Maroc; Categorie: ATP Challenger 50.000$

12 – 18 ianuarie: Vasile Antonescu/Luca Tatomir – Kish, Iran; Categorie: ITF Futures 10.000$

9 – 15 februarie: Horia Tecău/Jean Julien Rojer (Olanda) – Rotterdam, Olanda; Categorie: ATP World Tour 500

20 – 26 aprilie: Marius Copil/Adrian Ungur – Bucureşti, România; Categorie: ATP World Tour 250

4 – 10 mai: Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) – Madrid, Spania; Categorie: ATP World Tour Masters 1000

4 – 10 mai: Luca Tatomir/Alexandru Carpen – Galaţi, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

11 – 17 mai: Petru Luncanu/Lukas Mugevicius (Belarus) – Galaţi, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

18 – 24 mai: Petru Luncanu/Victor Anagnastopol – Bucureşti, România; ITF Futures 10.000$

25 – 31 mai: Victor Cornea/Tudor Sulea – Brcko, Bosnia; ITF Futures 10.000$

8 – 14 iunie: Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) – Stuttgart, Germania; Categorie: ATP World Tour 250

22 – 28 iunie: Vasile Antonescu/Mircea Jecan – Sibiu, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

6 – 12 iulie: Horia Tecău/Jean Julien Rojer (Olanda) – Wimbledon, Marea Britanie; Categorie: Grand Slam

13 – 19 iulie: Petru Luncanu/Mariano Kestelboim (Argentina) – Curtea de Argeş, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

20 – 26 iulie: Victor Anagnastopol/Vlad Cornea – Piteşti, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

10 – 16 august: Andrei Apostol/Nicolae Frunză – Iaşi, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

31 august – 6 septembrie: Petru Luncanu/Lukas Mugevicius (Belarus) – Braşov, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

21 – 27 septembrie: Victor Crivoi/Petru Luncanu – Sibiu, România; Categorie: ATP Challenger 42.500€

 

Finale jucate în 2015 (ATP, ATP Challenger şi ITF)

Simplu

12 – 18 ianuarie: Vasile Antonescu – Kish, Iran; Categorie: ITF Futures 10.000$

26 ianuarie – 1 februarie: Vasile Antonescu – Kish, Iran; Categorie: ITF Futures 10.000$

11 – 17 mai: Dragoş Mădăraş – Bastad, Suedia; Categorie: ITF Futures 10.000$

18 – 24 mai: Victor Crivoi – Bucureşti, România; ITF Futures 10.000$

25 – 31 mai: Dragoş Dima – Bacău, România; ITF Futures 15.000$

1 – 7 iunie: Victor Cornea – Kiseljak, Bosnia; ITF Futures 10.000$

15 – 21 iunie: Teodor Crăciun – Cluj, România; ITF Futures 10.000$

13 – 19 iulie: Petru Luncanu – Curtea de Argeş, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

20 – 26 iulie: Dragoş Dima – Piteşti, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

17 – 23 august: Adrian Ungur – Cordenons, Italia; Categorie: ATP Challenger 42.500$

17 – 23 august: Dragoş Dima – Mediaş, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

31 august – 6 septembrie: Teodor Crăciun – Braşov, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

14 – 20 septembrie: Victor Hănescu – Banja Luka, Bosnia; Categorie: ATP Challenger 64.000€

21 – 27 septembrie: Marius Copil – Izmir, Turcia; Categorie: ATP Challenger 64.000€

Dublu

5 – 11 ianuarie: Victor Cornea/Henri Laaksonen (Elvetia) – Schwieberdingen, Germania; Categorie: ITF Futures 10.000$

11 – 17 ianuarie: Horia Tecău/Jean Julien Rojer (Olanda) – Sydney, Australia; Categorie: ATP World Tour 250

12 – 17 ianuarie: Florin Mergea/Dominic Inglot (Marea Britanie) – Auckland, Noua Zeelanda; Categorie: ATP World Tour 250

26 ianuarie – 1 februarie: Andrei Apostol/Mircea Jecan – Kish, Iran; Categorie: ITF Futures 10.000$

2 – 8 februarie: Florin Mergea/Dominic Inglot (Marea Britanie) – Montpellier, Franţa; Categorie: ATP World Tour 250

9 – 15 martie: Alexandru Carpen/Tomislav Draganja (Croatia) – Porec, Croaţia; Categorie: Categorie: ITF Futures 10.000$

23 – 29 martie: Patrick Grigoriu/Costin Pavăl – Heraklion, Grecia; Categorie: ITF Futures 10.000$

30 martie – 6 aprilie: Alexandru Carpen/Tomislav Draganja (Croatia) – Vrsar, Croaţia; Categorie: ITF Futures 10.000$

30 martie – 6 aprilie: Patrick Grigoriu/Costin Pavăl – Heraklion, Grecia; Categorie: ITF Futures 10.000$

6 – 12 aprilie: Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) – Casablanca, Maroc; Categorie: ATP World Tour 250

11 – 17 mai: Victor Cornea/Luca Margaroli (Elveţia) – Galaţi, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

11 – 17 mai: Dragoş Mădăraş/Serdar Bojadjieva (Suedia) – Bastad, Suedia; Categorie: ITF Futures 10.000$

18 – 24 mai: Horia Tecău/Jean Julien Rojer (Olanda) – Nice, Franţa; Categorie: ATP World Tour 250

25 – 31 mai: Alexandru Carpen/Ilija Vucic – Bacău, România; ITF Futures 15.000$

8 – 14 iunie: Alexandru Carpen/Petru Luncanu – Stara Zagora, Bulgaria; ITF Futures 15.000$

15 – 21 iunie: Florin Mergea/Rohan Bopanna (India) – Halle, Germania; Categorie: ATP World Tour 500

15 – 21 iunie: Costin Pavăl/James Cerretani (SUA) – Perugia, Italia; Categorie: ATP Challenger Tour 42.500$

22 – 28 iunie: Bogdan Apostol/Luca Tatomir – Sibiu, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

6 – 12 iulie: Petru Luncanu/Lukas Mugevicius (Lituania) – Piteşti, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

20 – 26 iulie: Matei Avram/William Birau – Piteşti, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

27 iulie – 2 august: Alexandru Carpen/Dino Marcan (Croaţia) – Biella, Italia; Categorie: ATP Challenger Tour 42.500$

10 – 16 august: Alexandru Carpen/Victor Cornea – Iaşi, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

31 august – 6 septembrie: Andrei Apostol/Nicolae Frunză – Braşov, România; Categorie: ITF Futures 10.000$

7 – 13 septembrie: Victor Hănescu/Adrian Ungur – Alphen aan den Rijn, Olanda; Categorie: ATP Challenger Tour 42.500$

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × two =